Na zewnątrz zawsze z zakrytą twarzą

Dziewczyna z zasłoniętymi szalem nosem i ustami
Fot. Pixabay

Poza domem zasłaniajcie usta i nos – apeluje dr Magdalena Łasińska-Kowara z Gdańska i organizuje zbieranie podpisów pod internetową petycją skierowaną do Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zmiany stanowiska w sprawie maseczek.

„Należy zachęcać obywateli do zmniejszenia transmisji wirusa poprzez obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych.

Jest to kolejny etap zapobiegania masowej fali zgonów, która aktualnie ma miejsce we Włoszech.

Okres bezobjawowego roznoszenia wirusa trwa co najmniej tydzień od zarażenia. Należy iść za przykładem rządu Czech. Należy skorzystać z doświadczenia i rad chińskich ekspertów i lekarzy, którzy jako pierwsi opanowali rozprzestrzenianie się choroby. Tylko radykalne działania mogą pomóc w ograniczaniu skutków pandemii” – czytamy w petycji.

O sprawie szerzej napisał portal gdansk.pl (Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki), a petycję można znaleźć tutaj (Poza domem zasłaniajcie usta i nos)

Chodzi o to, by nakłonić wszystkich wychodzących na zewnątrz do zasłaniania nosa i ust. Osób zainfekowanych może być znacznie więcej, niż się ich diagnozuje, więc podstawową ochrona w miejscach publicznych powinno być zakrycie nosa i ust, by ewentualnie nie rozsiewać wirusa. I nie muszą być to specjalistyczne maseczki, które w obecnej sytuacji są nie do zdobycia, może skorzystać z wielu innych rzeczy, które mamy pod ręką: szalików, szali, kominów, chust czy bandan.

Ważne, by po powrocie do domu tę ochronę zdjąć nie dotykając zewnętrznej części i uprać, w temperaturze co najmniej 60 °C.

Jeżeli ktoś ma możliwości, by taką maseczkę sobie uszyć, na stronie www.sopot.pl podajemy wytyczne konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych dla maseczek przeznaczonych dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19 (Jak powinna wyglądać maseczka ochronna - zobacz wytyczne).

Oczywiście zwykła chustka czy szalik, tak jak i nieprofesjonalna maseczka, nie chronią całkowicie i nie zapobiegają przekazywaniu wirusa przez osobę zakażoną. Jednak znacznie tę emisję ograniczają: od 30 nawet do 75 proc. w zależności od materiału, z którego zostały wykonane.

Więc pamiętajmy! Jeśli już musimy wyjść na zewnątrz, zawsze zasłaniajmy usta i nos. A najlepiej zostańmy w domu!

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...