Autobus SOS będzie jeździł dłużej – do połowy kwietnia

Autobus SOS parkuje na ulicy w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Autobus SOS wspierający osoby bezdomne, który jeździ pomiędzy Gdańskiem i Sopotem, zgodnie z planem miał zakończyć kursowanie 31 marca. W związku z obecną sytuacją epidemiczną oraz ochłodzeniem na dworze, funkcjonowanie autobusu SOS zostaje przedłużone do połowy kwietnia.

Autobus SOS codziennie w godz. 19.15-20.00 parkuje na ul. Bohaterów Monte Cassino w pobliżu kościoła św. Jerzego. Z autobusu wydawana jest zupa na wynos. Ze względów bezpieczeństwa osoby bezdomne nie wchodzą do środka. Autobus nie zabiera również do ogrzewalni w Gdańsku.

–  Funkcjonariusze sopockiej Straży Miejskiej są przy autobusie codziennie, więc jeśli jakaś osoba wyrazi chęć przejazdu do placówki, to zostanie tam zawieziona naszym radiowozem – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Oczywiście przed wejściem do samochodu osoba bezdomna przejdzie badanie temperatury oraz dezynfekcję rąk. By zachować ostrożność, podróżować będzie w maseczce i rękawiczkach ochronnych – dodaje komendant Dusza.

W autobusie SOS ograniczona została możliwość opatrywania ran. W razie potrzeby osoby bezdomne otrzymują środki opatrunkowe z informacją, jak mają je wykorzystać. Wszelkie niepokojące sygnały osoby bezdomne mogą zgłosić osobom z obsługi autobusu. Codziennie z posiłku wydawanego w autobusie SOS korzysta średnio ok. 25 osób.

–  Aby zapewnić potrzebującym podstawowe niezbędne wsparcie, zdecydowaliśmy o przedłużeniu kursowania autobusu SOS do połowy kwietnia – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Cały czas monitorujemy sytuację osób bezdomnych w naszym mieście, odpowiednie służby oferują im różnorodną pomoc w tak trudnym okresie.

Od 15 kwietnia wyposażeni w środki ochrony osobistej w miasto wyruszą streetworkerzy. Streetworker będzie udzielał osobom bezdomnym podstawowych informacji odnośnie panującej epidemii, czyli: co zrobić, gdzie się udać, jeżeli ktoś zauważy u siebie objawy koronawirusa. Będą również udzielali informacji o aktualnych, dostępnych formach wsparcia w Sopocie i wydawali sprzęt przedmedyczny (opatrunki, maść w saszetkach, witaminy, krople do oczu itd.). Będą instruowali podopiecznych, jak samodzielnie zrobić opatrunek.

– Zdajemy sobie sprawę z niełatwej sytuacji osób bezdomnych w naszym miasta, w tym trudnym dla wszystkich czasie – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Razem z innymi służbami miejskimi monitorujemy sytuację osób potrzebujących, również bezdomnych, zapewniając im niezbędne wsparcie. Sopot od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które zapewniają na zlecenie miasta nocleg oraz wyżywienie osobom bezdomnym. Teraz działania te są intensywniejsze – podkreśla dyrektor sopockiego MOPS.

Jeśli osoba bezdomna wyrazi zgodę, zostanie skierowania do odpowiedniej placówki, która zapewnia schronienie oraz wyżywienie. Osoby, które z różnych względów nie chcą skorzystać z takiej możliwości, w siedzibie Caritasu w Sopocie przy al. Niepodległości 778 mogą otrzymać posiłek, który wydawany jest codziennie. Tam również mogą skorzystać z łaźni oraz otrzymać czystą odzież.

– Jeżeli osoba bezdomna z uwagi na pandemię boi się korzystać z tych miejsc, otrzymuje paczkę żywnościową – dodaje dyrektor Czekaj. – Jeśli ktoś z Państwa zauważy osoby bezdomne lub inne potrzebujące wsparcia, zna miejsca niemieszkalne (działki, pustostany itp.), w których mogą być osoby bezdomne, prosimy o sygnał do naszego Ośrodka, tel. 58 551 17 10 (całodobowo).  

Wszystkie osoby bezdomne informowane są o ryzyku zakażenia koronawirsem oraz środkach ostrożności, jakie należy podejmować. Specjalną ulotkę z najważniejszymi informacjami oraz kontaktami i miejscami, gdzie osoby bezdomne z Sopotu mogą uzyskać wsparcie, rozdają sopockie służby (Policja, Straż Miejska). Ulotka rozdawana jest również w autobusie SOS oraz w siedzibie Caritasu.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...