Sopocka kultura – wsparcie dla artystów, funkcjonowanie instytucji w nowej rzeczywistości

Koncert na scenie Opery Leśnej. na widowni siedzą widzowie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Do tej pory to sopoccy artyści sprawiali, że miasto z każdym rokiem stawało się miejscem coraz bardziej naturalnie kulturalnym. Dziś to artyści potrzebują wsparcia nie tylko, by tworzyć, ale często, by przetrwać. Specjalny pakiet wsparcia dla sopockiej kultury przygotowany przez władze miasta już działa. Ale to nie wszystko.  

– Sopot dosyć szybko ogłosił pakiety wsparcia dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, ale w tej tarczy znalazła się także kultura. Wszyscy wiemy, że musimy oszczędzać, ale podkreślam, że w tych trudnych czasach nie będziemy oszczędzać na kulturze czy oświacie – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Planujemy przesunięcia w budżecie, tak, aby miasto mogło pomóc jak największej liczbie artystów. Przygotowaliśmy pakiet wsparcia i mam nadzieję, że w ten sposób pomożemy przetrwać sopockiemu środowisku kulturalnemu ten trudny czas.

Anna Łukasiak, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Sopotu, już dziś zapowiada podjęcie działań wśród radnym miejskich.

– Jako sopocianka wiem, jak ważna jest kultura tworzona przez lokalnych twórców – podkreśla radna Anna Łukasiak. – W interpelacji, którą złożyłam, są elementy troski o twórców kultury. Bardzo ważną kwestią, szczególnie dla młodych artystów, jest podniesienie kwoty stypendium artystycznego, z 50 tys. do 100 tys. zł. Jednocześnie chcemy zmienić, przedłużyć termin składania podań: z 30 kwietnia do 31 maja. Chcemy również, by zwiększyć kwotę na zakup dzieł sztuki sopockich artystów z 50 tys. na 100 tys. zł.

W tej trudnej sytuacji, kiedy instytucje kultury czekają na wytyczne rządowe dotyczące kolejnego etapu odmrażania, w Sopocie powstają ciekawe projekty, które zostaną wdrożone w pierwszym możliwym terminie

I tak Muzeum Sopotu zaproponuje w swojej siedzibie wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja plenerowa poświęcona masonerii. Mapy opracowanych przez Muzeum spacerów historycznych są już dostępne na stronie Muzeum Sopotu w zakładce Edukacja – materiały do pobrania. Spacery mają następujące tematy/trasy: Muzeum Sopotu  – Grand Hotel, Molo – Opera Leśna, Sopot śladami ewangelików.

Państwowa Galeria Sztuki po otwarciu zaproponuje 3 wystawy: „Jan Lebenstein. Malarstwo. Rysunek”, „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów”, „Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach (m.in. Abakanowicz, Krasiński Edward, Marek Piasecki, Kantor)”. W  przestrzeni miejskiej pokażemy prace z kolekcji PGS:

  • rzeźby Adama Smolany (wykonane z drewna),
  • rzeźbę Marii Kuczyńskiej (wykonana z brązu),
  • obiekt Bartosza Kokosińskiego (materiały mieszane), 
  • rzeźbę Roberta Florczaka (wykonaną z metalu).

Opera Leśna  

– Opera Leśna, tak jak wiele obiektów koncertowych w Polsce, znalazła się w niecodziennej i trudnej sytuacji – mówi Beata Majka, dyrektor naczelna Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. – Planując najbliższy sezon wykorzystujemy potencjał miejsca i jego atuty – rozległy teren leśny, możliwość kontroli liczby gości i pięciotysięczną widownię, którą możemy zaaranżować w sposób pozwalający zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy widzami. Będziemy reagować na bieżąco zgodnie ze zmieniającą się sytuacją. Stawiamy na organizację mniejszych wydarzeń aniżeli te, do których przyzwyczailiśmy naszych gości – do 1000 widzów – dodaje dyrektor Majka.

BART nie rezygnuje z organizacji koncertów na głównej scenie. W zmienionej formule, z udziałem mniejszej publiczności, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbędzie się jak co roku festiwal muzyki klasycznej NDI Sopot Classic. Agencja pracuje nad specjalną letnią edycją festiwalu Sopot Jazz, który gościł już na deskach Opery 64 lata temu, w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w 1956 roku.  

– Tegoroczny Sopot Film Festival, organizowany przez Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa, zaplanował wiele projekcji filmowych w amfiteatrze – mówi dyrektor BART. – Zachęcamy także innych organizatorów wydarzeń kulturalnych. Jesteśmy dla Was otwarci i z przyjemnością będziemy Was gościć. Już dziś pragnę serdecznie Państwa zaprosić na otwarcie sezonu w Operze Leśnej w drugiej połowie maja.

W Operze Leśnej pojawią się także absolutne hity – instalacje czy murale. Na wakacje zaplanowano otwarcie instalacji artystycznych, drewnianych tub/magafonów do doświadczania natury – w lesie przy widowni staną wielkoformatowe drewniane megafony autorstwa estońskich studentów. Oprócz słuchania lasu, tuby posłużą do kreowania miniwydarzeń kulturalnych, jak np. akustyczne koncerty instrumentalne, czytanie bajek dla dzieci itp.

Wielkoformatowy drewniany megafon. Fot. materiały promocyjne BART

Zmieni się także ścieżka prowadząca do Opery Leśnej, która zyska nową artystyczną oprawę. Trójmiejska artystka Julia Tymańska stworzy mural poziomy przedstawiający wizerunki dwudziestu gwiazd występujących na deskach amfiteatru na przestrzeni lat. Otwarcie ścieżki planowane jest na czerwiec.   

Ścieżka prowadząca do Opery Leśnej z muralem. Fot. materiały promocyjne BART

Nowa przestrzeń, która powstanie w Operze, ma mieć strefę relaksu oraz food court z minisceną koncertową, co daje możliwości kreowania wydarzeń całodziennych, od porannej jogi po wieczorne koncerty. Wieczory będą zarezerwowane dla muzyki, sztuk wizualnych i projekcji filmowych.  Mam nadzieję, że swoje miejsca znajdzie tu lokalna scena muzyczna z którą mamy nadzieję podjąć stałą współpracę a mieszkańcy trójmiasta zyskają nowe miejsce spotkań i spędzania czasu wolnego.

Strefa relaksu i food court. Fot. materiały promocyjne BART

 

Pakiet wsparcia dla sopockiej kultury – podsumowanie

WAŻNE: Nie ograniczamy środków przeznaczonych na kulturę 

Granty kulturalne

Granty kulturalne, które zostały przez miasto przyznane w konkursie w 2020 roku, nie zostały wstrzymane. Podchodzimy indywidualnie do każdego projektu, nie stosujemy krzywdzących schematów i uniwersalizacji. Jeśli projekt nie może zostać zrealizowany w terminie – przesuwamy go. A jeśli dane stowarzyszenie czy fundacja składają ciekawą propozycję przeniesienia sposobu realizacji zadania do Internetu – dopuszczamy także taką możliwość.

Jeśli dostałeś grant od miasta i nie masz pewności, czy Twój projekt uda się zrealizować w zadeklarowanej formule, albo jeśli Twoje stowarzyszenie lub fundacja dopiero zamierza się o taki grant ubiegać i masz jakieś pytania, zadzwoń pod numer: 58 52 13 681.

Wszystkie informacje dotyczące ogłoszenia i rozstrzygnięcia konkursów znajdziesz na stronie BIP Sopot.

Stypendia dla twórców

Stypendia dla indywidualnych twórców zostały przyznane i wydłużamy termin składania wniosków na II turę do końca maja. Pierwotny termin składania wniosków o stypendia został wyznaczony na 30 kwietnia. Rozumiejąc trudne położenie twórców i konieczność przeformułowania pewnych działań czy terminów – wydłużamy termin o miesiąc, by dać czas na przygotowanie się i dostosowanie swoich działań do zmieniającej się rzeczywistości.

Stypendia przyznawane są w kwocie do 5 tys. zł. Wnioski dostępne na stronie: BIP Sopot – wniosek o przyznanie stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury można wysyłać drogą elektroniczną na adres: stypendia.art@sopot.pl.

Na wszelkie dotyczące tej kwestii pytania otrzymasz odpowiedź dzwoniąc pod numer tel. 58 52 13 635.

Wydawnictwa

Zdając sobie sprawę, że w trudnej sytuacji znaleźli się także autorzy, nie rezygnujemy z planowanych publikacji. Autorzy, przyzwyczajeni do pracy w domu, mogą i chcą kontynuować swoją pracę, dlatego Miasto nie zamierza wprowadzać w tym zakresie zmian. Więcej informacji pod numerem telefonu: 58 52 13 653.

Pracownie artystyczne

Minimalizujemy koszty utrzymania pracowni artystycznych. Na wniosek odroczyliśmy z możliwością rozłożenia na dogodne raty płatność za marzec i kwiecień, ale świadomi, że takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające w obliczu przedłużającego się kryzysu, w maju obniżyliśmy czynsz za pracownie artystyczne do złotówki za metr kw. Wnioski można składać drogą mailową na adres: jolanta.stelmasiewicz@um.sopot.pl.

Potrzebne informacje uzyskasz dzwoniąc pod numer: 58 52 13 764.

Dotacje dla instytucji

Dotacje dla instytucji zostają utrzymane. Instytucje działają w zmienionych formułach. Zachęcamy do zajrzenia na profile społecznościowe i strony internetowe:

Pogotowie prawne

Pogotowie prawne Goyki 3 Art Inkubatora. Każdy, kto chciałby zasięgnąć opinii prawnej związanej z tematem praw autorskich, może zgłosić problem na adres mailowy: pogotowieprawne@goyki3.pl. Wiadomość trafi do adwokata, specjalizującego się w temacie, który dokona analizy prawnej problemu i udzieli bezpłatnej porady prawnej podczas umówionego wcześniej spotkania online. Pełen regulamin i warunki uczestnictwa dostępne są na stronie: Goyki 3 Art Inkubator – pogotowie prawne dla artystów.

Inne źródła wsparcia dla twórców i artystów

Artyści literaci mogą liczyć na zapomogę Unii Literackiej.

ZAiKS pomaga poprzez Fundusz Popierania Twórczości, pożyczki z kasy pożyczkowej, zapomogi i zaliczki.

PISF zainicjował Program wsparcia zawodów filmowych, w ramach którego można ubiegać się o stypendium.

Fundacja Artystów Weteranów Scen Polskich, na wniosek prezesa ZASP, przeznaczyła środki w celu wypłacania świadczeń pomocy materialnej członkom ZASP, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Także artyści niezrzeszeni, a pobierający tantiemy, mogą się zwrócić o zaliczki na poczet przyszłych tantiem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło program „Kultura w Sieci”. To element Tarczy antykryzysowej dla kultury.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...