Stanowisko miasta w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli [AKTUALIZACJA]

Budynek Przedszkola nr 10 w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Bezwzględnym priorytetem działań podejmowanych przez Miasto Sopot jest bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz opiekunów i nauczycieli. Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli już od 6 maja jest dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Szkoda, że strona rządowa nie konsultowała proponowanych rozwiązań z samorządami, które te placówki prowadzą.

Aktualizacja z czwartku, 30 kwietnia:

Powrót maluchów do placówek

Prezes Rady Ministrów zaskoczył wczoraj wszystkich, szczególnie samorządy, będące organami założycielskimi placówek oświatowych i żłobków, informacją o możliwości ich otwarcia już od 6 maja. Decyzja ta nie była konsultowana z samorządem, brak jest warunków brzegowych, które muszą być spełnione, aby dana placówka mogła bezpiecznie przyjąć dzieci. Bezpiecznie dla maluchów oraz personelu.

Ile maksymalnie dzieci wraz z opiekunami może przebywać na danej powierzchni? Jak wybierać dzieci, które mogą uczęszczać do placówki w przypadku ograniczonego otwarcia?   

Dlatego wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim skierowała dziś pismo do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sopocie z poniższym pytaniami.

W piśmie czytamy:

„W związku z decyzją Rządu RP istnieje możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od 6 maja przy zachowaniu „reżimu sanitarnego”. Zasady funkcjonowania tych placówek oraz ewentualne decyzje co do ograniczenia liczebności dzieci pozostawiono do decyzji samorządów i innych organów prowadzących. Wytyczne, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zawierają żadnych wskazówek dotyczących maksymalnej liczby dzieci i opiekunów, którzy mogą przebywać na określonej powierzchni.     

Mając na uwadze powyższe, proszę o pilne wskazanie wytycznych sanitarnych dotyczących liczby dzieci i opiekunów na daną powierzchnię, tak jak to jest określone w przypadku miejsc kultu religijnego, obiektów sportowych czy galerii i innych miejsc handlowych. Jednoznaczne wytyczne determinują zasady organizacji pracy żłobków i przedszkoli i przygotowanie zasad przyjęcia dzieci.  

Sprawę proszę potraktować jako szczególnie ważną i pilną z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, rodziców oraz personelu”. 

Wiele pytań, a odpowiedź,  także ze strony sanepidu jest jedna – czekamy na wytyczne GIS i rozporządzenie. 

Naszym celem jest wsparcie sopockich rodziców w powrocie do pracy, ale bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem – mówi wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Dopóki nie ma szczegółowych wytycznych sanitarnych, wsparcia w sprzęcie ochrony osobistej oraz czasu na przygotowanie, nie podejmiemy odpowiedzialnej decyzji o otwarciu placówek. Dzisiaj mogę powiedzieć, że 6 maja jest nierealnym terminem bezpiecznego otwarcia żłobka i przedszkoli – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim. 

 ***

Informacja ze środy, 29 kwietnia:

– Im większa jest skala zachorowań i im większe zagrożenie życia i zdrowia, tym bardziej szczegółowe powinny być procedury sanitarne, przygotowane przez ekspertów, lekarzy i epidemiologów. Czekamy na te instrukcje – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.  – Jednocześnie uważamy że 3 dni robocze to zdecydowanie za mało, aby przygotować bezpieczne funkcjonowanie placówek. 

Jesteśmy w kontakcie z rodzicami, których pytamy o chęć posyłania dzieci do żłobków i przedszkoli oraz z dyrektorami i pracownikami placówek. 

Na tę chwilę jest dużo więcej pytań i wątpliwości, niż odpowiedzi. 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...