Zgłoś się do konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka

Drewniana nagroda Bursztynowego Mieczyka
Fot. materiały prasowe

To już 27. edycja konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, który skierowany jest do pomorskich organizacji pozarządowych. Do nagrody dana organizacja zgłasza się sam, składając wniosek do 5 listopada. Zgłoszenia można składać w siedmiu kategoriach.

– Nagroda promuje postawy prospołeczne i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych, a sama gala jest od lat największym świętem III sektora w naszym województwie – mówi Jerzy Boczoń, prezes Fundacji RC, organizator konkursu.

Geneza

Nagroda Bursztynowego Mieczyka została ustanowiona z inicjatywy Fundacji RC w 1994 r. przez ówczesnego Wojewodę̨ Gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Od 2010 r. Nagroda nosi jego imię̨. Od 1999 r. jest to także trofeum wręczane laureatom wspólnie przez Wojewodę̨ Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego. To było pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju jako przykład uznania i pochwały dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody na szczeblu regionalnym.

Kto może aplikować?

Każda organizacja pozarządowa z siedzibą na terenie województwa pomorskiego. Do nagrody każdy nominuje się sam, wypełniając wniosek i przesyłając go do 5 listopada, do godz. 18.00 mailem na adres: bursztynowy.mieczyk@fundacjarc.org.pl. Laureaci nagrody z poprzednich lat mogą ponownie wystartować po upływie dwóch lat od wygranej.

Zgłoszenia można składać w siedmiu kategoriach:

  • Pomoc społeczna
  • Ochrona środowiska i edukacja ekologiczna
  • Kultura
  • Edukacja
  • Społeczeństwo obywatelskie
  • Współpraca międzynarodowa
  • Debiut roku – do ubiegania się o nagrodę w tej kategorii Debiut uprawnione są organizacje, które zostały założone maksymalnie 18 miesięcy przed datą ogłoszenia konkursu (przed 4 października 2021 r.)

Kto przyznaje nagrody?

Kapituła Konkursu składa się z dwóch przedstawicieli Wojewody Pomorskiego, dwóch przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego, dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, laureatów z poprzedniego roku, przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przedstawiciela Europejskiego Centrum Solidarności, przedstawiciela Fundacji RC. Pracom Kapituły Konkursu przewodniczy przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego lub Urzędu Wojewódzkiego.

Na co zwraca uwagę Kapituła?

Organizacja powinna być inspiracją dla innych, stawiać na innowacyjne działania i niesztampowe rozwiązania. Kapituła przygląda się wiarygodności i oryginalności inicjatyw podejmowanych przez organizację, czy ma ona świeże podejście do sprawy, które odpowiada jej charakterowi. Ważna jest też trwałość, powtarzalność działań oraz współpraca z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami sektora publicznego. Nagroda dotyczy całokształtu działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży dotyczącej ekologii oraz za integrowanie i włączanie wolontariuszy i społeczności lokalnej.

Partnerzy Konkursu: Wojewoda Pomorski, Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Rzecznik Praw Obywatelskich, Narodowy Instytut Wolności, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja RC.

 

Regulamin oraz informacje o nagrodach znajdują się na stronie Nagrody Bursztynowego Mieczyka

 

Więcej informacji:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...