Uchodźcy wojenni z Ukrainy w Sopocie. Trwa zbiórka rzeczy

Flaga Ukrainy
Fot. materiały UMS

Do Sopotu trafiły pierwsze osoby uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy. Miasto koordynuje działania pomocowe od początku rosyjskiej agresji, uruchomiliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Zachęcamy też wszystkich mieszkańców i gości do uczestnictwa w wiecu solidarności z Ukrainą, dzisiaj o 16.00 na placu Przyjaciół Sopotu.

Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy przyjechali do Sopotu dzisiejszej nocy i trafili do mieszkań swoich rodzin i znajomych już mieszkających w Sopocie. W związku z trwającymi cały czas na terytorium Ukrainy działaniami zbrojnymi, spodziewamy się napływu większej liczby uciekinierów, głównie kobiet i dzieci. Wiele z tych osób jest kierowanych przez punkty recepcyjne utworzone w przygranicznych miejscowościach, niektórzy natomiast przyjeżdżają na własną rękę do rodzin już mieszkających na terenie Polski, również naszego miasta.

Miasto Sopot prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Potrzebne przede wszystkim są:

  • środki opatrunkowe – bandaże, plastry, gaza, środki do dezynfekcji itp.,
  • leki – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe dla dorosłych 
  • środki higieniczne (np. podpaski, tampony) i środki czystości (np. szczoteczki i pasta do zębów, mydło, szampon),
  • latarki i baterie,
  • rzeczy dla dzieci: pieluchy we wszystkich rozmiarach, mokre chusteczki, kremy pielęgnacyjne dla niemowląt, dziecięce płyny do kąpieli, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe; mleko w proszku, kaszki, słoiczki,
  • żywność z długim terminem przydatności do spożycia,

OBECNIE NIE JEST JUŻ POTRZEBNA ŻADNA ODZIEŻ, PROSIMY, BY NIE PRZYNOSCIĆ ŻADNYCH UBRAŃ

Wszystkie rzeczy można przynosić przez całą dobę do Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27. Poniżej podajemy też link do ankiety, w której mieszkańcy Sopotu mogą deklarować swoją chęć pomocy i różne jej formy, jak np. możliwość przyjęcia nieodpłatnie osób pod swój dach, zapewnienia pracy, pomoc przy tłumaczeniach czy wsparcie psychologiczne. Ankieta pomoże w koordynowaniu działań pomocowych miasta.

Prosimy o wypełnianie ankiety Jak możesz pomóc?

Część z zebranych rzeczy otrzymają uchodźcy, którzy pojawią się w Sopocie, natomiast część, jak środki opatrunkowe, a także środki czystości i żywność zostanie dołączona do transportów humanitarnych, które pojadą do Lwowa. 

– Sopot jest solidarny, sopocianie są solidarni. Kiedy tylko była taka potrzeba zawsze nieśliśmy pomoc pokrzywdzonym – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Swój nowy dom znalazły u nas rodziny polskich repatriantów, uchodźcy polityczni z Białorusi, a także rodzina uciekająca z Donbasu podczas pierwszej agresji Rosji na Ukrainę. Teraz naszego wsparcia pilnie potrzebują Ukraińcy. Barbarzyńska, rozpętana przez Rosję wojna trwa i nie możemy zostawić naszych sąsiadów bez pomocy – dodaje prezydent Sopotu.

Warto przypomnieć, że miasto uruchomiło numer telefonu pod którym przybywający do Sopotu uchodźcy z Ukrainy otrzymają informacje na temat dostępnych form pomocy, uzyskania noclegu, posiłków, wsparcia psychologicznego czy finansowego. Numer telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czynny całą dobę to: +48 58 551 17 10.

Sopot jest przygotowany na przyjęcie natychmiast kilkudziesięciu osób. Miasto zgłosiło do wojewody 50 miejsc hotelowych z wyżywieniem. W przypadku większej liczby uchodźców będą oni kwaterowani w większych obiektach, jak np. sale gimnastyczne. Tworzymy i uzupełniamy bazę tłumaczy i psychologów posługujących się językiem ukraińskim. W szkołach pracują asystentki międzykulturowe, a szkoły, przedszkola i żłobki w Sopocie przygotowują się do przyjęcia większej liczby dzieci cudzoziemskich. Ponadto Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza do kontaktu osoby chcące pomagać jako wolontariusze. Biuro SCOPiW jest czynne od poniedziałku do piątku, od 8.30 do 16.30. Kontakt e-mail: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl, tel.: 729 863 777 lub  58 341 83 52. 

 

Również na stronie Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu znajduje się informacja o tym, jak i gdzie sopocianie mogą włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...