Centrum Wsparcia Ukrainy pomaga całą dobę

Fot. materiały UMS

Działania zbrojne na terytorium Ukrainy zmuszają setki tysięcy mieszkańców tego kraju do ucieczki przed wojną. Wielu znajduje schronienie w naszym mieście. By skoordynować działania pomocowe i udzielić uchodźcom jak najlepszego wsparcia, powstało Centrum Wsparcia Ukrainy.

Trzypiętrowy budynek, który cały został przeznaczony na potrzeby uchodźców, znajduje się w samym centrum miasta, przy al. Niepodległości 749 (wejście od ul. Marynarzy). To miejsce recepcji tych wszystkich, którzy przyjadą do Sopotu, ale także miejsce wsparcia, informacji i integracji. W Centrum znajduje się recepcja, pokoje sypialne, magazyn odzieży, artykułów kosmetycznych i higienicznych, żywności, także dla dzieci.

Jest tam również świetlica, miejsce zabaw dla najmłodszych, pokoje do rozmów z psychologami czy wyciszenia, a także kawiarenka internetowa, żeby cudzoziemcy mogli nawiązać kontakt z rodziną.

Centrum jest czynne przez całą dobę, całodobowo działa także numer telefonu: 505 146 642. Punkt obsługują pracownicy i wolontariusze z Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, uchodźcom pomagają również pracownicy MOPS i MOSiR, a także Urzędu Miasta Sopotu oraz wielu innych ludzi o dobrych sercach.

– Mamy także bazę sopocian, którzy w różnorodny sposób chcą pomagać naszym sąsiadom ze Wschodu. Bardzo dziękujemy za to, że tak wiele osób zadeklarowało wsparcie – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Teraz najbardziej potrzeba osób mówiących po ukraińsku czy po rosyjsku, które mogłyby pomóc przy przyjmowaniu obywateli Ukrainy u nas. Więc jeśli ktoś z Państwa mówi w tych językach i dysponuje wolnym czasem, to zapraszamy do kontaktu z Centrum, bo naprawdę rąk do pracy potrzebujemy bardzo wielu. Apelujemy także do pracodawców, którzy mają możliwość zatrudnienia osób z Ukrainy, żeby swoje oferty przesyłali na adres ukraina@sopot.pl – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Wszystkie osoby, które trafią do Centrum Wsparcia Ukrainy, są następnie kierowane do miejsc noclegowych przygotowanych przez miasto i tych udostępnionych przez osoby prywatne. Miasto zapewnia dowóz do tych miejsc oraz posiłki, wszelką pomoc prawną, psychologiczną czy związaną ze zdrowiem. Sopocki MOPS oferuje uchodźcom zasiłki celowe oraz usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne.

Miasto Sopot zwolni także rodziców/prawnych opiekunów z opłat za posiłki w stołówkach szkolnych oraz z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci ukraińskich, które przybywały do nas od 24 lutego.

Do Centrum zgłaszają się także osoby, które już od kilku dni mieszkają w różnych miejscach na terenie Sopotu. One także uzyskają w Centrum informację na temat możliwości przyjęcia dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły, czy innych zajęć świetlicowych i dodatkowych dla najmłodszych, żeby jak najszybciej mogli być w grupie rówieśniczej i choć trochę zapomnieć o traumie wojny.

Centrum Wsparcia Ukrainy - zobacz film

 

Fot. materiały UMS

 

Zbiórka darów

Bardzo prosimy, by nie przynosić do Centrum rzeczy. NA TĘ CHWILĘ NIE JEST JUŻ POTRZEBNA ŻADNA ODZIEŻ. Prowadzimy zbiórki reagując na aktualne potrzeby. Teraz najbardziej potrzebne są:

  • gumowe klapek dla dzieci i dorosłych,
  • suszarki do włosów,
  • pieluchy jednorazowe w różnych rozmiarach,
  • mokre chusteczki,
  • kremy pielęgnacyjne dla niemowląt, dziecięce płyny do kąpieli,
  • mleko w proszku, kaszki, słoiczki, tubki z owocami, serkami,
  • ręczniki papierowe,
  • papier toaletowy,
  • środki higieniczne (podpaski, tampony) i środki czystości (szczoteczki i pasta do zębów, mydło, szampon, szczotka itp.),
  • woda w butelkach.

Te rzeczy można przynosić przez całą dobę do Urzędu Miasta w Sopocie, na dyżurkę Straży Miejskiej.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...