Zobacz, jak możesz pomóc

Okrutny atak Rosji na Ukrainę zmusił nieprzeliczone rzesze ludzi do ucieczki z ogarniętego wojną kraju, by ratować życie swoje i najbliższych. Wielu trafiło i wciąż trafia do Polski, schronienie i najpotrzebniejszą pomoc uchodźcom oferuje także Sopot. Potrzebny jest im dach nad głową, wsparcie rzeczowe, psychologiczne, zdrowotne, materialne. Sopocianie już wielokrotnie okazywali ogromne serce w takich sytuacjach. Mamy nadzieję, że również teraz doświadczający ogromnej traumy ludzie będą mogli długofalowo liczyć na Państwa pomoc. Sopot solidarny z Ukrainą!

 

 

Uchodźcy przyjmowani są w Centrum Wsparcia Ukrainy, które znajduje się przy. al Niepodległości 749 (wejście od ul. Marynarzy). Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 (w sobotę i niedzielę zamknięte), telefon: 505 146 642. Punkt obsługują pracownicy i wolontariusze z Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, uchodźcom pomagają również pracownicy MOPS i MOSiR, a także Urzędu Miasta Sopotu oraz wielu innych ludzi o dobrych sercach.

Jeżeli możesz:

 • przekazać wpłatę na specjalne konto

Urząd Miasta Sopotu i Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie prowadzą zbiórkę pieniędzy, której celem jest długofalowa pomoc i wspieranie uchodźców przybywających do Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie.

Wpłat można dokonywać na specjalnie utworzone konto Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie: PKO BP 29 1020 1811 0000 0302 0223 3328, w tytule przelewu wpisując „Wspólnie dla Ukrainy”

 

 • przekazać najpotrzebniejsze rzeczy

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowane listy potrzeb. Wszystkie dary trafiają do przybywających do naszego miasta uchodźców lub wysyłane sa jako pomoc humanitarna na Ukrainę.

 

 • zaoferować mieszkanie, pokój

wypełnij ankietę i zaznacz punkty dotyczące zakwaterowania

Najbardziej potrzebne są teraz oferty długoterminowe oraz mieszkania/pokoje wieloosobowe, by cała rodzina mogła zamieszkać razem.

 

 •  zatrudnić uchodźców z Ukrainy

prześlij ofertę pracy na maila ukraina.praca@sopot.pl

 

 • pomóc jako wolontariusz

zadania wolontariuszy:

 • rejestracja uchodźców w punkcie recepcyjnym (j. ukraiński/rosyjski),
 • przyjmowanie/segregacja/pakowanie artykułów spożywczych/higienicznych w MAGAZYNIE,
 • uzupełnianie/porządkowanie odzieży/obuwia w „SKLEPIKU”,
 • sprzątanie – zmiana pościeli/wyrzucanie śmieci/porządkowanie wspólnych przestrzeni,
 • czuwanie nad pokoikiem zabaw dla dzieci,
 • obsługa infolinii 505 146 642 (6 dyżurów/doba x 4).
 • aktualnie potrzeba w formie wsparcia w j. ukraińskim/rosyjskim pracownika, który obsługuje infolinię.

Zgłoszenia przez formularz:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...