Jacek Karnowski kolejny raz najlepszym prezydentem miasta w Polsce

Prezydent Jacek Karnowski przemawia podczas Gali Kongresu Regionów we Wrocławiu
Prezydent Jacek Karnowski podczas Gali Kongresu Regionów we Wrocławiu, gdzie spotkali się samorządowcy z całej Polski. Fot. materiały prasowe

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, po raz drugi z rzędu zwyciężył w rankingu i został wybrany najlepszym prezydentem spośród wszystkich prezydentów polskich miast.

Ranking N15, prezentujący 15 najlepszych prezydentów miast w Polsce, przygotowuje od 2011 r. tygodnik „Newsweek”. Laureaci są wyłaniani przez kapitułę, na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich prezydentów polskich miast. W skład kapituły wchodzą:

  • Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego
  • dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
  • dr Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich.
  • Ryszard Holzer, sekretarz redakcji „Newsweeka”.

Wyniki rankingu zostały przedstawione 19 czerwca, podczas Gali Kongresu Regionów we Wrocławiu, gdzie spotkali się samorządowcy z całej Polski. „Legenda polskiej samorządności, od wielu lat niezłomny” – powiedział o prezydencie Karnowskim Rafał Dutkiewicz wręczając statuetkę.   

– Dziękuje wszystkim Mieszkańcom, Przedsiębiorcom i Przyjaciołom Sopotu za wspólną pracę na nasz sukces!  To dla mnie zaszczyt, ale i wielka radość, pracować dla sopocian i naszej małej ojczyzny; każdego dnia zajmować się sprawami drobnymi, codziennymi jak i śmiałymi inwestycjami – mówi prezydent Jacek Karnowski. – Nie działamy jednak w próżni, obowiązują nas ramy wyznaczone przez rząd i Parlament. I kiedy te ramy stają się za ciasne, kiedy niszczona jest demokracja, to musimy interweniować. Musimy bronić niezależności samorządów…

Sopot zajął także 3. miejsce w Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu w kategorii miast i gmin do 50 tys. mieszkańców.  

W rankingu prezydentów nie uwzględniono dwóch miast: Wrocławia i Warszawy. W przypadku Wrocławia prezydent Rafał Dutkiewicz trzy razy z rzędu wygrywał ranking, a „Newsweek” nadał mu honorowy tytuł Superprezydenta i (za zgodą samego zainteresowanego) postanowiono go więcej nie klasyfikować. Warszawa natomiast i jej prezydent, zdaniem organizatorów, powinna konkurować z innymi europejskim metropoliami, a nie z ustępującymi jej potencjałem miastami w kraju.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...