Nowe nazwy dla fragmentu ulicy i ronda

Józef Golec podczas pracy z dziećmi
Józef Golec podczas pracy z dziećmi. Fot. ze zbiorów rodziny Golców

W Sopocie będzie ul. Józefa Golca i rondo im. Polonii Sopockiej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Radni podczas sesji, która odbyła się 19 lutego, poparli projekty sopocian i zadecydowali o nadaniu nowego imienia fragmentowi ul. 3 Maja, a także nadania nazwy rondu, na którym krzyżują się ulice Chopina i Kościuszki.

Fragment ul. 3 Maja, stanowiący dojazd do Samorządowej SP nr 8 w Sopocie, będzie nosić imię Józefa Golca, zaś rondo otrzymało nazwę Polonii Sopockiej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

♦ Józef Golec, zmarły w 2017 r. pedagog i działacz społeczny, zapisał się trwale w historii Sopotu i w pamięci wielu mieszkańców miasta. Jako pedagog i wychowawca kształtował charaktery kolejnych roczników młodych sopocian. Propagował i czynnie uprawiał turystykę, był esperantystą i twórcą exlibrisów. Dzięki jego staraniom sopocka „ósemka” stała się pierwszą szkołą w Polsce, w której szachy pojawiły się jako przedmiot nauczania, już w 1977 r. Przez wiele lat zawodowo i emocjonalnie związany z SP nr 8, był także autorem publikacji związanych z historią szkoły i miasta.

♦ Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało we Lwowie jeszcze pod zaborami. Jego członkowie nierzadko stawali się ofiarami represji ze strony władz, które – skądinąd słusznie – dopatrywały się w działalności towarzystwa próby konsolidacji polskiej myśli niepodległościowej. Celem było nie tylko propagowanie aktywności fizycznej, ale również, a może przede wszystkim, krzewienie patriotyzmu i kształtowanie postaw obywatelskich. Działalność „Sokoła” wpisała się szczególnie także w historię naszego miasta. Oddział sopocki „Sokoła” powstał w 1912 r., a organizacja szybko stała się enklawą polskości i symbolem patriotycznego zaangażowania w odzyskanie niepodległości.

 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...