Przemek Staroń wśród najlepszych nauczycieli świata!

Przemek Staroń siedzi na kanapie, za nim obrazy i książki
Przemek Staroń. Fot. Paweł Lęcki

Nauczyciel etyki, wiedzy o kulturze i filozofii w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie znalazł się w gronie 50 osób z całego globu, nominowanych do prestiżowej Global Teacher Prize, najważniejszej nauczycielskiej nagrody na świecie.

Fundacja Varkey ogłosiła listę wybranych spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń ze 140 państw świata. Jest na niej też Przemysław Staroń, nauczyciel z sopockiego ogólniaka, od wielu lat ceniony i uwielbiany przez uczniów pedagog. Teraz jego ogromne, często niekonwencjonalne zaangażowanie w pracę z młodzieżą docenił także świat.

– Oczywiście bardzo się cieszę z tej nominacji i jestem podekscytowany, bo zawsze, jak człowiek jest poddawany ocenie, to są emocje – mówi Przemysław Staroń. – Ważna jest też dla mnie misja, która przyświeca fundacji Varkey – przekonanie, że to edukacja ma największe znaczenie, że to fundament wszelkiego rozwoju. W tym systemie to właśnie nauczyciel jest absolutnie kluczową postacią, bo to on kształtuje osobowość i umysł młodego człowieka na bardzo wielu płaszczyznach, a ten młody człowiek idzie potem w świat i ten świat tworzy. Skoro nauczyciel jest silnikiem, czyli sercem edukacyjnej machiny, musi mieć siłę, musi być doceniony, musi być godnie wynagradzany, nie może się bać. A naszą edukację od lat trawi lęk. Pamiętajmy, że przyszłość naszych dzieci budowana jest na teraźniejszości nauczyciela. A świat potrzebuje ludzi odważnych, dobrych i autentycznych – dodaje Przemek Staroń.

Global Teacher Prize przyznawana jest od 2015 r. Jej laureatami są nauczyciele z różnych stron świata.

– Bardzo ucieszyła nas ta informacja, gratulujemy Przemkowi Staroniowi ogromnego sukcesu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – To dla nas powód do radości, ale także do dumy, że sopoccy uczniowie mają możliwość codziennej pracy z takim człowiekiem. W sopockich szkołach staramy się tworzyć sprzyjający klimat dla niestandardowych inicjatyw, zarówno nauczycieli, jaki i uczniów. Zależy nam, żeby dzieci i młodzież miała otwarte umysły, była wrażliwa na drugiego człowieka, wspieramy jej pasje. Tak właśnie pracuje Przemek Staroń i widzimy, że jego działania są zaraźliwe. Doceniamy je już teraz nie tylko my, ale cały świat, a nauczycieli i mentorów z pasją jest coraz więcej – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim.

Zwycięzca nagrody zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie 12 października 2020 r. Otrzyma on milion dolarów.

 

Przemysław Staroń

Dziecko neo, geek i pasjonat rzeczywistości, a z wykształcenia psycholog, kulturoznawca, religioznawca i filozof, wspierający rozwój różnych osób na różnych poziomach – począwszy od nauczania myślenia w ramach bycia nauczycielem etyki, filozofii, wiedzy o kulturze w II LO w Sopocie, poprzez psychoedukację seniorów, aż po wykłady i szkolenia dla biznesu w ramach Uniwersytetu SWPS i Centrum Rozwoju JUMP.

Jest trenerem kreatywności, a z powodu wykorzystywania w swojej pracy nowych technologii i mediów społecznościowych, zwłaszcza Snapchata, jest nazywany profesorem Snapem. Kieruje Zakonem Feniksa, jego uczniowie zdobyli rekordowe niemal 40 tytułów olimpijskich w Olimpiadzie Filozoficznej w ciągu 6 lat, stworzył magiczną pracownię #utrzy, mówi na TEDxach. W 2014 r. nominowany, a w 2018 r. zdobywca tytułu Nauczyciel Roku, znalazł się na liście 100 osób zasłużonych na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, a projekty międzypokoleniowe stworzone przez niego i Lidię Dysarz zostały nagrodzone przez Komisję Europejską. Został wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Otrzymał LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award w kategorii „Rising Star”. 
Ponadto jest konsultantem wydawniczym, publicystą, a także twórcą internetowym; jego artykuł „A czemu by nie z seniorami”, opublikowany w „Głosie Nauczycielskim”, został wyróżniony w Konkursie na Nagrodę im. Profesora Romana Czerneckiego.

Wybrany Człowiekiem Roku w kategorii „Wzorowe sprawowanie” w plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej”.

Kandydatura Przemka Staronia na stronie organizatorów konkursu:

Global Teacher Prize

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...