Druga tura wyborów w Sopocie – informacje praktyczne

Kosz z biało-czerwonymi flagami stoi przed budynkiem, do którego wchodzą ludzie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Nie będzie otwartych komisji wyborczych w DPS i szpitalu w Sopocie

Przypominamy, że w związku z utrzymującym się stanem pandemii, w Sopocie zmienione zostały siedziby trzech obwodowych komisji wyborczych. Nie będzie można zagłosować w Domu Pomocy Społecznej ani Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Zmieni się także dotychczasowa siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej nr 19, która do tej pory mieściła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 8.

Zmiany siedzib obwodowych komisji wyborczych:

Obwód nr 4

Dotychczasowa siedziba OKW Nr 4, mieszcząca się w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. Jadwigi Titz-Kosko przy placu Zdrojowym 3, została przeniesiona do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul. Książąt Pomorskich 16/18 w Sopocie.

Obwód nr 12

Dotychczasowa siedziba mieszcząca się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49 została przeniesiona do siedziby Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej przy ul. Gen. Władysława Andersa 27 w Sopocie. DPS pozostaje obiektem zamkniętym.

Obwód nr 19

Dotychczasowa siedziba znajdowała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 8 w Sopocie przy ul. Mazowieckiej 26. OKW nr 19 ze względu na małą powierzchnię tego lokalu i przewidywane trudności w zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego członków komisji oraz wyborców, została przeniesiona do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Las Academy przy ul. Kujawskiej 50/52 w Sopocie.

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Sopotu o numerach oraz granicach obwodów głosowania

Dowóz osób z niepełnosprawnościami

W dniu drugiej tury wyborów (12 lipca 2020 r.) Urząd Miasta Sopotu zapewni możliwość bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych osobom z niepełnosprawnością lub starszym, mającym kłopoty z poruszaniem się.

Potrzebę taką należy zgłosić w dniu wyborów, czyli w niedzielę, pod numerami telefonów: 58 52 13 651,  58 52 13 652 lub 58 52 13 654. Należy podać swój adres, wówczas zostanie określona dokładna godzina transportu. Dowóz odbywać się będzie w godzinach od 10.00 do 15.00.

W związku ze stanem epidemii, osoby korzystające z bezpłatnego dowozu muszą mieć zakryte usta i nos – maseczką, chustą, szalem. Jest to warunek konieczny, aby skorzystać z transportu. Prosimy również, by osoby te do pojazdu zostały przyprowadzone przez bliskich, którzy pomogą im przy wsiadaniu.

 

Dane statystyczne

I tura:

  • Do spisu wyborców w Sopocie dopisało się ostatecznie 2371 osób.
  • Zaświadczenia pobrało ponad 800 osób.
  • Chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiły 373 osoby. Po zakończeniu weryfikacji 6 spośród tych osób zrezygnowało z tej formy wyborów. Urząd wysłał w sumie 367 pakietów. Zwróconych zostało 347 kopert. Jedna z kopert wróciła z adnotacją, że wyborca zmarł.

II tura:

  • Chęć korespondencyjnego zgłosiło w sumie 412 osób (na liczbę tę składają się osoby z pierwszej tury oraz osoby, które w dniach 29-30 czerwca zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego). Termin jest do 10 lipca – wciąż mogą zgłaszać się osoby objęte kwarantanną.
  • Zaświadczenia o prawie do głosowania pobrało do 9 lipca (pierwsza i druga tura) 1562 osoby (na godz. 10.30). Zaświadczenia można pobrać do końca dnia pracy w piątek. Do spisu wyborców (obie tury) dopisało się 3750 osób.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...