Paweł Tarnowski zwyciężył w regatach Pucharu Świata!

Pawel Tarnowski (Polska, SKŻ Sopot) i Pilar Lamadrid (Hiszpania), na 1. miejscu podium Pucharu Świata IQ Foil w Lanzarotte. Fot. materiały prasowe

Paweł Tarnowski, zawodnik Sopockiego Klubu Żeglarskiego ERGO Hestia, zwyciężył w zawodach Pucharu Świata na Wyspach Kanaryjskich! W regatach IQ Foli rywalizowało tam 150 zawodników i zawodniczek.

Paweł Tarnowski bardzo dobrze żeglował przez całe regaty rozgrywane u wybrzeży hiszpańskiej wyspy Lanzarotte. W serii medalowej, w wyścigach ćwierć i półfinałowym również popłynął bardzo bobrze, co dało mu możliwość startu w finale. W wyścigu finałowym Tarnowski mierzył się z Nico Goyardem, mistrzem świata sprzed dwóch lat i Brytyjczykiem Samem Sillsem, jednym z najlepszych zawodników tych regat, których przed finałem wygrał większość wyścigów.

Końcowa rywalizacja była niezwykle emocjonująca. Paweł Tarnowski po bardzo dobrym starcie wyszedł na prowadzenie i walczył o zwycięstwo z płynącym tuż za nim Brytyjczykiem. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy dosłownie kilkanaście metrów przed metą sopocianin przewrócił się, a Brytyjczyk wylądował w wodzie sekundę po nim! Tarnowskiemu udało się bardzo szybko wrócić na deskę i dopłynąć do mety. Sills nim zdołał wrócić na deskę i poderwać żagiel, został wyprzedzony przez Francuza. Kiedy niemal pewne było, że to Goyard płynie po drugie miejsce, wiatr „siadł” i wówczas do gry powrócił zawodnik brytyjski, który ostatecznie pokonał linię mety jako drugi.

– To był świetny wyścig. Niemal do końca broniłem pozycji, starając się nie ryzykować zbytnio przy tej fali i wietrze. Słyszałem z tyłu zbliżającego się Sama i widziałem, że mam jakieś 15 metrów do końca. I wtedy zaliczyłem „katapę” i pomyślałem, że jednak nici ze zwycięstwa. Ale za chwilę zobaczyłem Sama, który również wylądował w wodzie. Udało mi się błyskawicznie wrócić na deskę i dojechać do mety. Jestem bardzo szczęśliwy, że tak się to skończyło – mówił po wyścigu Paweł Tarnowski, który swoje zwycięstwo zadedykował żonie.

Obserwatorzy komentujący wyścig finałowy Pucharu Świata na Lanzarotte zgodnie stwierdzili, że takich emocji podczas finału w historii żeglarstwa jeszcze nie widzieli.

Inni Polacy startujący w regatach na Lanzarotte to Kamil Manowiecki, również reprezentant Sopockiego Klubu Żeglarskiego, który w klasyfikacji generalnej zajął 23. miejsce, Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk), który był 26., a także Maciek Rutkowski (29) i Tomasz Romanowski (59), obaj reprezentujący AZS Poznań. Jedyną Polką była reprezentująca Sailing Legia Zofia Klepacka, która zajęła 17 miejsce. 

W regatach Pucharu Świata na Lanzarotte rywalizowało 84 zawodników i 66 zawodniczek z całego świata.

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...