Sopot widziany z roweru

Trzech rowerzystów jedzie w lesie
Petla Reja to świetne tereny do rekreacji. Fot. materiały UMS

Pojeździć na rowerze w spokoju, bezpiecznie, pośród śpiewu ptaków i z widokiem na morze. Wszystkie te atrakcje oferują trasy w sopockich lasach – jednych z najpiękniejszych w kraju.

Sopockie lasy wchodzą w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Urozmaicona rzeźba terenu czyni z nich bardzo atrakcyjny teren dla kolarzy. W ciągu kilku minut można przemieścić się z iście górskiego krajobrazu nad morze, by po skończonym treningu zażyć orzeźwiającej kąpieli w Bałtyku.

Kolarstwo w sopockich lasach ma już swoje tradycje. Najbardziej znaną trasą jest Pętla Reja – 5-kilometrowy odcinek asfaltowych dróg, niemal całkowicie wyłączonych z ruchu samochodowego. To ulubione miejsce treningów kolarzy szosowych, którzy dzięki kilkudziesięciometrowym przewyższeniom mogą trenować zarówno ostre podjazdy, jak i karkołomne zjazdy. Na Pętli Reja odbywają się coroczne zawody kolarzy szosowych, o ponadlokalnej randze.

Nie tylko szosowcy znajdą w Sopocie atrakcyjne trasy. W pobliżu ul. Smolnej znajduje się jedno z ulubionych miejsc szukających mocnych wrażeń rowerzystów wyczynowych. Mogą tam trenować umiejętności akrobatyczne na specjalnie przygotowanym torze. Ponadto w okolicy znajduje się kilka karkołomnych tras zjazdowych. Z uwagi na ich trudność korzystać z nich powinni jedynie doświadczeni rowerzyści, dysponujący odpowiednimi umiejętnościami.

Na terenie Sopotu jest też ponad 20 km tras doskonale nadających się do ruchu rowerowego. Niemal połowa z nich ma być w przyszłości wyremontowana. Nawierzchnia będzie wyrównana i utwardzona oraz stworzone zostaną miejsca wypoczynku. Projekt zyskał już akceptację Rady Miasta.

– Teraz staramy się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych – mówi Krzysztof Jałoszyński, sopocki oficer rowerowy. – W ciągu kilku miesięcy będziemy wiedzieli czy i w jakim zakresie możliwa będzie modernizacja tych tras.

Już teraz rowerzyści mają do dyspozycji mają kilka miejsc wypoczynku, w których można się zrelaksować, coś zjeść, a w niektórych zrobić nawet piknik przy ognisku.

Przewodnikiem po sopockich i trójmiejskich lasach jest bezpłatna publikacja „Sopockie inspiracje rowerowe”, od kilku lat wydawana przez Urząd Miasta, którą można otrzymać np. w informacji turystycznej czy PTTK. Zawiera ona informacje o każdej z tras oraz atrakcjach mijanych po drodze. Wszystkie zawarte w niej trasy są ponadto dostępne w zakładce Rowery na stronie internetowej Sopotu, gdzie można je także pobrać na własną nawigację turystyczną lub na telefon.

Osobom podróżującym bez wspomagania mapowego z pewnością przydadzą się drogowskazy, znajdujące się przy głównych skrzyżowaniach leśnych dróg.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...