Windsurfingowy Puchar Prezydenta Sopotu

Zawodniczka na kitefoilu. Deska unosi się nad wodą, w wodzie zanurzony jest tylko miecz. Dziewczyna trzyma linki.
Julia Damasiewicz. Fot. Robert Hajduk.

Po złagodzeniu rygorów związanych z pandemią koronawirusa, do Sopotu wróciły regaty żeglarskie. Po rozegranym w weekend pucharze Polski katamaranów czas na windsurfing i regaty o Puchar Prezydenta Sopotu. W tym roku do startujących deskarzy dołączą żeglarze w klasie Finn.

Rozgrywane zwykle na początku czerwca, regaty o Puchar Prezydenta Sopotu, są prawdopodobnie najstarszą tego rodzaju, cykliczną imprezą w kraju. Tegoroczne odbędą się po raz 41. Żeglarze będą się ścigać na Zatoce Gdańskiej w najbliższy weekend, 13 i 14 czerwca.

– Kalendarz żeglarski w tym roku, podobnie jak inne sportowe kalendarze, został wywrócony do góry nogami. Tym bardziej cieszy, że 41. edycja regat o Puchar Prezydenta Sopotu dojdzie do skutku – mówi Piotr Oleksiak, organizator zawodów z ramienia SKŻ ERGO Hestia Sopot.

By spełnić wymogi bezpieczeństwa, dla dobra żeglarzy i obsługi zawodów, tegoroczne regaty będą podzielone na trzy części. To tymczasowe rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć liczbę osób przebywających jednocześnie na terenie klubu.

Na starcie zobaczymy czołowych polskich zawodników różnych klas windsurfingowych. Swój udział potwierdzili Piotr Myszka, Maciej Rutkowski i Przemysław Miarczyński na windfoilu. Wystartuje również srebrna medalistka ubiegłorocznych Beach Games w Doha w Katarze, świetnie się zapowiadająca Julia Damasiewicz na kitefoilu. Nowością będzie powrót i start żeglarskiej klasy Finn.

– To klasa, w której organizowaliśmy w 2014 r. mistrzostwa świata mastersów. Łódki popłyną na drugiej trasie, obok kite i windsurfingu z hydroskrzydłem. To właśnie tego typu nowoczesne konstrukcje zobaczymy na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r. ­– wyjaśnia Piotr Oleksiak.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...