Wejście na molo znów bezpłatne

Dziewczyna z rozwianymi włosami stoi na molo, robi zdjęcie wody
Fot. Fotobank.PL/UMS

W ostatnią niedzielę września zakończył się sezon płatnych wejść na sopockie molo. Oznacza to, że od poniedziałku, 27 września, wszyscy chętni, którzy będą chcieli pospacerować po najdłuższym drewnianym pomoście w Europie, mogą to zrobić bez kupowania biletu.

Cała konstrukcja molo ma w sumie 511,5 m, z czego 458 m prowadzi nad wodą, a pozostały fragment nad plażą. Najszersza część, która znajduje się w całości nad plażą, nazywana jest patelnią. W szczycie mola odchodzi od niego boczna odnoga zwana ostrogą, która ma 132 m długości i 5,5 m szerokości. Na końcowym odcinku mola stężenie jodu jest aż dwukrotnie większe niż na lądzie, więc naprawdę warto tam spacerować.

Szerokość mola waha się od 10 do 26 m, nie wliczając dolnych pomostów służących do cumowania jednostek pływających.

Konstrukcja drewniana bazuje na palach sosnowych o średnicy od 30 do 60 cm wbitych w dno na głębokość od 5 do 12 m. Podkład pomostu tworzą deski sosnowe o grubości 6 cm, szerokości 15 cm i długości od 440 do 780 cm.

Więcej informacji na stronie sopockiego molo

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...