Jubileuszowa Tyczka na Molo

Tyczkarz trzyma koniec tyczki nad głową
Fot. Fotobank.pl/UMS

Tyczkarki i tyczkarze z ośmiu krajów wystąpią w jubileuszowej XXXV „Tyczce na Molo” w Sopocie. Rywalizacja na Skwerze Kuracyjnym przypadnie „za pięć dwunasta” przed mityngiem „Diamentowej Ligi” w Chorzowie i mistrzostwami Europy w Monachium. Konkursy kobiet i mężczyzn rozłożono na dwa dni – wysokie skakanie szykuje się zwłaszcza w zawodach panów. Mityng rozegrany zostanie 3 i 4 sierpnia na skwerze Kuracyjnym w Sopocie.

Inaczej niż w ubiegłych latach, tyczkarze na sopockim molo będą rywalizować w kulminacyjnym momencie sezonu letniego: 3 i 4 sierpnia, między lekkoatletycznymi mistrzostwami świata w amerykańskim Eugene, które pierwotnie miały się odbyć przed rokiem a Mistrzostwami Europy w Monachium, rozpoczynającymi się 15 sierpnia.

Takie usytuowanie w kalendarzu pozwala mieć nadzieję na dobre rezultaty, bo przecież sportowcy zawsze formę przygotowują na najważniejsze imprezy sezonu. Ponadto 6 sierpnia Chorzów, w ramach cyklu „Diamentowej Ligi”, ugości czołowych lekkoatletów świata, a pierwszoplanowe role przed własną publicznością na pewno będą chcieli odegrać nasi zawodnicy – przekonuje Jerzy Smolarek, dyrektor „Tyczki na Molo”.

Udział w sopockim mityngu potwierdził między innymi trzykrotny medalista mistrzostw świata na otwartym stadionie, Piotr Lisek. Lekkoatleta OSoT Szczecin trzykrotnie wygrywał w kurorcie. 3 sierpnia o triumf powalczy po raz czwarty, a przy okazji spróbuje zaatakować należący do Pawła Wojciechowskiego rekord mityngu 5.81 metra.

W konkursowe szranki staną też inni polscy zawodnicy, a do walki o zwycięstwo powinien się też włączyć Thibaut Collet, brązowy medalista mistrzostw Europu U-23. Francuz w czerwcu skoczył w Pradze „życiówkę” na poziomie 5.82 i zapewne nie zamierza poprzestać na tej wysokości.

Dzień później, 4 sierpnia, sopockim kibicom i turystom zaprezentują się panie, wśród nich legitymująca się najlepszym wynikiem na poziomie 4.51 m Francuzka Elina GIallurachis. Tylko o centymetr niżej skakała młoda ukraińska mistrzyni, Jana Gładiczuk – obie tyczkarki swoje rekordowe skoki osiągnęły w bieżącym sezonie. Jeśli sugerować się „życiówkami”, to faworytkami żeńskiego konkursu nie będą sopocianki, Emilia Kusy i Lilly Nicholls, choć „na własnych śmieciach” obie mogą pokusić się o poprawienie swoich najlepszych rezultatów.

Konkurs tyczkarek rozpocznie się w czwartek, 4 sierpnia o godzinie 16.00, a mężczyzn w środę, 3 sierpnia o tej samej porze na skwerze Kuracyjnym w Sopocie. Mityng swoją obecnością uświetnią jego pierwszy zwycięzca z 1984 roku i mistrz olimpijski z Moskwy, Władysław Kozakiewicz oraz Anna Rogowska, siedmiokrotna triumfatorka  „Tyczki na Molo”, która od 17 lat (!) dzierży rekord mityngu (4.77m). Organizatorem zawodów jest Sopocki Klub Lekkoatletyczny, a Partnerem wydarzenia Miasto Sopot.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...