75. lat Biblioteki Sopockiej. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem

Mariusz Szczygieł. Fot. materiały Biblioteki Sopockiej

Biblioteka Sopocka świętuje 75. urodziny. Z tej okazji przygotowanych zostało wiele ciekawych wydarzeń i spotkań autorskich. Dzisiaj (28 września), o godzinie 18.00, gościem Sopoteki będzie pisarz i reporter Mariusz Szczygieł.

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem będzie dotyczyło jego ostatniej ksiązki zatytułowanej „Fakty muszą zatańczyć", wydanej nakładem wydawnictwa Dowody na istnienie, która swoja premierę miała na początku czerwca tego roku. Dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu? Czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom? Czy na pewno „Z zimną krwią" Trumana Capote’a jest pierwszą powieścią non-fiction? Do czego może służyć reporterowi bardzo długi szalik? Dlaczego Hanna Krall jest Mondrianem reportażu, a nie Chagallem? Czego uczyła reporterki i reporterów „Gazety Wyborczej” Małgorzata Szejnert? Jak Ryszard Kapuściński używał pisarskiej wolności? Czy reportaż gonzo to tylko Ameryka po narkotykach? Czy reporter może używać fantazji? A może reportaż to jedynie „wiara, że coś się zdarzyło”?

„Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie – pisze Szczygieł. – My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem”.

Nowa książka Mariusza Szczygła jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać. (Wydawnictwo Dowody na istnienie)

Mariusz Szczygieł to pochodzący ze Złotoryi reporter, felietonista, pisarz. Od ponad trzydziestu lat związany z „Gazetą Wyborczą", ma w swoim dorobku kilkadziesiąt publikacji, w tym książki takie jak: „Zrób sobie raj”, „Láska nebeská” czy „Osobisty przewodnik po Pradze”. Wielokrotnie wyróżniany, między innymi w konkursie Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za zbiór reportaży „Gottland”. Jest również zdobywcą nagrody Nike 2019 za „Nie ma”. Od lat głównym przedmiotem zainteresowania jego pracy pozostają Czechy. W 2014 roku autor został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski za działania na rzecz kultury oraz sztuki. Spotkanie poprowadzi Ewa Lewandowska, dyrektor Biblioteki Sopockiej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...