Teresa Pągowska. Głębiej niż moje wiem

Teresa Pągowska "Słonie" olej na płótnie 145 x 130 cm1986. Fot. materiały PGS

Nowa wystawa w Państwowej Galerii Sztuki dostępna będzie do 8 stycznia 2023 r.

W 1961 roku, u progu swojej kariery, Teresa Pągowska została wpisana przez Petera Selza do nieformalnego kanonu polskiej sztuki powojennej, poprzez obecność na słynnej wystawie „Fifteen Polish Painters” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Sześćdziesiąt lat po nowojorskiej wystawie artystkę przypomniała Fundacja Rodziny Staraków, organizując w Galerii Spectra Art Space pokaz jej twórczości od 1960 r. po dzieła z ostatniego okresu życia.

Zaproszenie do przeniesienia warszawskiej wystawy znakomitej artystki do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, jako jednej z pierwszych za dyrekcji Eulalii Domanowskiej, jest symbolicznym powrotem do tradycji tutejszego środowiska artystycznego, a jednocześnie podkreśleniem i docenieniem roli Teresy Pągowskiej w historii polskiej sztuki. W tym roku mija także dwadzieścia lat, od kiedy Teresa Pągowska otrzymała tytuł doktora honoris causa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – i z tamtej okazji odbyła się jej wystawa w PGS w Sopocie w 2002 roku.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków i rodziną Artystki. Prezentowane są prace z kolekcji: Starak Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz kolekcji Artystki.

Kuratorka: Ania Muszyńska

Współpraca: Katarzyna Kaus, Kama Kieremkapmt, Magdalena Marczak – Cerońska

Identyfikacja wizualna wystawy: Ania Witkowska.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...