Nie łam się! Wygraj z osteoporozą – sprawdź swoje kości

Fot. materiały UMS

Osteoporoza to przewlekłe, podstępne schorzenie. Stopniowo ubywa nam masy kostnej, a struktury kości są coraz bardziej podatne na złamania. Warto więc sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Jeśli jesteś kobietą po 40. roku życia lub mężczyzną po 75. roku życia, zgłoś się do programu profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy u mieszkańców Sopotu.

Osteoporoza to choroba całego szkieletu, określana coraz częściej mianem choroby cywilizacyjnej. Może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat, a wyraźne objawy dawać dopiero w zaawansowanym stadium.

Złamania osteoporotyczne występują u 30% kobiet i 8% mężczyzn po 50. roku życia. Tkanka kostna się degeneruje, czego efektem jest osłabienie wytrzymałości kości. W konsekwencji dochodzi do częstych złamań, np. kości kręgosłupa, kości udowej oraz promieniowej.

Podstawą w walce z osteoporozą jest dobra diagnoza, która pomaga ocenić zagrożenie złamania i szybko wdrożyć leczenie. Jeżeli:

  • chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę,
  • przewlekle przyjmujesz steroidy,
  • któreś z rodziców miało złamane biodro,
  • u Ciebie wystąpiło złamanie w wyniku lekkiego urazu,
  • masz drobną budowę ciała

możesz być w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Osteoporoza postrzegana jest głownie jako choroba kobiet, tymczasem dotyka także mężczyzn, choć rzadziej i w późniejszym wieku. Dlatego każdy, kto znajduje się w grupie ryzyka, kobiety po menopauzie lub kto podejrzewa u siebie osteoporozę (zaobserwował zmniejszenie wzrostu, deformacje kręgosłupa w postaci garbu) powinien wykonać badanie, które pozwoli ocenić stopień zaawansowania ubytku masy kostnej, tzw. badanie densytometryczne.

Zachęcamy mieszkańców Sopotu do skorzystania z programu Profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Gminy Miasta Sopotu na lata 2023-2025.

Skierowany on jest do:

  • kobiet w wieku ≥65 lat lub kobiet w wieku 40-64 lat z co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka złamania osteoporotycznego,
  • mężczyzn w wieku ≥75 lat (po objęciu działaniami całej populacji kobiet).

Po zgłoszeniu się do programu przeprowadzony zostanie test dotyczący oceny wiedzy na temat osteoporozy. Następnie zostanie wykonana wstępna ocena ryzyka złamań przy zastosowaniu metody FRAX.

Głównym celem programu jest propagowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki osteoporozy. Uczestnicy uzyskają wiele informacji na temat jak uniknąć choroby, jak zapobiec złamaniom osteoporotycznym. Poznają odpowiednią dietę oraz nauczą się ćwiczeń, które są skuteczne w profilaktyce osteoporozy i w zapobieganiu złamaniom.

Do programu można zgłosić się:

  • osobiście lub telefonicznie:

                     Przychodnia wielospecjalistyczna, ul. Grunwaldzka 1-3, tel. 513 275 724
                     Centrum Opieki Geriatrycznej, ul. 23 Marca 93, tel. 789 472 208

Program Profilaktyki i wczesnego wykrywanie osteoporozy u mieszkańców Gminy Miasta Sopotu realizuje Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie

Więcej informacji: www.pcrsopot.pl

 

Program finansowany ze środków własnych Gminy Miasta Sopotu oraz Ministra Zdrowia w ramach Subfunduszu rozwoju profilaktyki – w obszarze edukacji w zakresie osteoporozy i wczesnego wykrywania osteoporozy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...