Kwietniowe propozycje Biblioteki Sopockiej

Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Fot. Martyna Niećko

Spotkanie z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem, autorami biografii Jerzego Urbana, nauka rysowania, spotkania z Japonią i Teatr przy Stole – w kwietniu Biblioteka Sopocka będzie pełna różnorodnych wydarzeń kulturalnych wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

4 kwietnia, godz. 18.00, Sopoteka – „Urban. Biografia”. Spotkanie autorskie z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem

„Urban” to jedna z najbardziej demaskatorskich biografii ostatnich lat. Setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów w Polsce, Izraelu i USA, niepublikowane wspomnienia – Dorota Karaś i Marek Sterlingow kilka lat pracowali nad opowieścią o Jerzym Urbanie. Byli ostatnimi dziennikarzami, z którymi rozmawiał. Stworzyli wielowymiarowy portret najmroczniejszej postaci powojennej Polski i pokazali polityczne gry w szeregach oficjeli PRL aż po narodziny III RP, jej układy i podejrzane interesy.

Od objętego zakazem druku bezkompromisowego dziennikarza „Polityki” przez bezpartyjnego rzecznika brutalnego rządu, prezesa telewizji, redaktora naczelnego szargającego wszystkie świętości tygodnika „Nie” po milionera i „śmiesznego dziadka z uszami” z internetowych memów – to jedna z najbardziej wyboistych i spektakularnych karier w historii. „Urban” zdumiewa swoim rozmachem, dbałością o historyczny detal i nieustępliwością w poszukiwaniu prawdy. Bez znajomości tej biografii trudno zrozumieć współczesną Polskę. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

5 kwietnia, godz. 17.00, Sopoteka – Szkicowanie na kolanie

Szkicowanie na kolanie, czyli niezobowiązujące spotkania rysunkowe, będą się odbywać w Sopotece w każdy pierwszy piątek miesiąca. Uczestnicy będą rysować z natury albo z wyobraźni, wykorzystując dowolne techniki rysunkowe. Na miejscu dostępny będzie papier, ołówki, kawa i herbata. Zajęcia są przeznaczone dla osób na różnych poziomach artystycznego wtajemniczenia, które chcą porysować na luzie, bez ocen i korekt. 

W spotkaniu może wziąć udział maksymalnie 15 osób – obowiązują zapisy, zapisywać można się mailowo zofia.odya@mbp.sopot.pl, telefonicznie po
nr tel.: 500 663 485 lub osobiście w Sopotece. Należy podać imię, nazwisko oraz nr telefonu do kontaktu. 

Spotkania poprowadzi Zofia Odya – bibliotekarka, tatuażystka, absolwentka wydziału Grafiki na ASP w Gdańsku. Rysuje w czerniach i szarościach, zarówno tradycyjnymi metodami, jak i cyfrowymi. Jej ulubione narzędzia pracy to ołówek, cienkopisy i markery.

6 kwietnia, godz. 12.00, Sopoteka – Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką–Zboś

Okres ciąży, poród, połóg jest okresem dynamicznych zmian zarówno w ciele kobiety, jak i w jej funkcjonowaniu oraz samopoczuciu psychicznym. Zmiany doświadczają również mężczyźni. Normalnym stanem jest przeżywanie różnych, często sprzecznych emocji w tym okresie. Zmęczenie, niewyspanie spowodowane nowymi obowiązkami zaczyna być codziennością, ale może również stać się sygnałem, na który warto zwrócić uwagę. Depresja poporodowa występuje u kobiet, ale również u mężczyzn.

Podczas spotkania z psycholożką zostaną poruszone następujące tematy:

– czynniki wpływające na rozwój depresji poporodowej.
– emocje pojawiające się po porodzie u młodych rodziców,
– objawy sygnalizujące potrzebę wsparcia,
– jak zadbać o siebie,
– gdzie szukać pomocy.

Prowadząca: Marta Zawadzka-Zboś, psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, współpracująca z Poradnią Zdrowia Psychicznego SENSODZIECI w Sopocie. 

15 kwietnia, godz. 18.30, Sopoteka Teatr przy Stole: C. Dennig, „Exstasy rave”

O sztuce:

Jest rok 2045. Wszyscy, którzy ukończyli 80 rok życia, muszą poddać się testowi, który zadecyduje o tym, czy będą mogli żyć dalej. W sterylnej, zamkniętej poczekalni, na zapleczy głównych wydarzeń, pięć sędziwych postaci oczekuje na ostateczny wynik. Będzie on podany w ramach specjalnego widowiska, czyli Extasy Rave.

Osoby, które nie uzyskają wymaganej ilości punktów, kwalifikują się do final-party, imprezy połączonej z eutanazją. Starzy ludzie na różne sposoby próbują przezwyciężyć strach przed śmiercią. Ironizując, opowiadają o swoim życiu, które w wyniku show, dzięki uzyskaniu wymaganej ilość tzw. „punktów przeżycia”, być może przedłużone zostanie o jeden rok.

W czytaniu weźmie udział siedmioro aktorów i aktorek Teatru Wybrzeże.

25 kwietnia, godz. 17.30, Sopoteka – Filmowy mikrokosmos: w labiryncie perspektyw

W kwietniu podczas Filmowego mikrokosmosu uczestnicy zgłębią różnorodność ludzkich (i nie-ludzkich) perspektyw, gubiąc się w labiryntach, na rozdrożach i w przepastnych przestrzeniach kosmosu. Kręte ścieżki narracji trzech prezentowanych na spotkaniu krótkich metraży poprowadzą ku głębszemu zrozumieniu złożoności ludzkiej natury oraz relacji jaka łączy człowieka i otaczającą go rzeczywistość.

Spotkanie poprowadzi Kamila Chmara – absolwentka filologii polskiej oraz wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej. Na co dzień pracuje w sopockiej mediatece, w której propaguje równość wszystkich form artystycznego wyrazu.

26 kwietnia, godz. 18.00, Sopoteka – Miejsce książki w Internecie. Spotkanie z Ewą Cieślik

Ewa Cieślik to redaktorka naczelna największego w Polsce portalu książkowego – Lubimyczytać.pl, z którą Weronika Wieczorek będzie rozmwiać o miejscu książki w Internecie. O tym, jak działa znany portal, jakie treści są lepiej przyjmowane przez odbiorców i co zmieniło się w opisywaniu książek przez lata działalności Lubimyczytać. Na co powinni zwracać uwagę wszyscy, którzy zajmują się pisaniem recenzji i jak książkowe hobby zamienić w pracę – na te i inne pytania odpowiedzi będą szukać rozmówczynie.

Spotkanie z Ewą Cieślik jest trzecim ze spotkań w ramach projektu #czytam. W projekcie bibliotekarze zapraszają uczestników do udziału w spotkaniach, które przyjmą formę teoretyczną i warsztatową. W spotkaniach ze specjalistami popularnych mediów społecznościowych oraz współtwórcami internetowych portali książkowych tworzą przestrzeń do rozwoju własnych zainteresowań.

Ewa Cieślik – koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl. Z wykształcenia historyczka sztuki, mająca 14-letnie doświadczenie w pracy w kulturze. Pisze, redaguje i promuje. Pasjonatka słowa, wielbicielka obrazu, entuzjastka rozmów z ciekawymi ludźmi. 

29 kwietnia, godz. 16.30, Sopoteka – Spotkania z Japonią: lud Ajnów

Na kwietniowym spotkaniu w ramach cyklu „Spotkania z Japonią” uczestnicy zapoznają się z mniejszością etniczną żyjącą w północnej Japonii, czyli ludem Ajnów. Są oni nazywani „japońskimi Aborygenami”, a świat mógł ich poznać głównie dzięki Polakom. A dokładnie jednemu Polakowi – Bronisławowi Piłsudskiemu, który był starszym bratem Józefa Piłsudskiego. Na spotkaniu prowadząca – Ania Juozulinas – opowie, dlaczego niedźwiedzie były dla Ajnów bardzo ważne, o niezwykłych sposobach upiększania twarzy przez kobiety oraz dlaczego lud ten ma przydomek „najbardziej owłosionych ludzi świata”.

Anna Juozulinas – z zawodu bibliotekarka pracująca w Sopotece, z wykształcenia antropolog kulturowy, zakochany w kulturze japońskiej. Swoje prace dyplomowe poświęciła następującym zagadnieniom: zmianom postrzegania japońskiej demonologi na przestrzeni dziejów oraz charakterystyce fandomu mangi i anime w Polsce.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...