Kurhany i kultura łużycka na Pomorzu. Spotkanie autorskie

Siemirowice. Fot. arch.

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza na spotkanie z Aleksandrą Szymańską-Bukowską, autorką książki poświęconej kurhanom kultury łużyckiej. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 12.00 w sopockim Grodzisku. Wstęp wolny.

Siemirowice, wieś w powiecie lęborskim, to ważny punkt na mapie stanowisk archeologicznych. Tam właśnie znajduje się cmentarzysko kurhanowe sprzed około 3000 lat, jedno z najlepiej rozpoznanych na Pomorzu Wschodnim. Cała dotychczasowa wiedza o tym cmentarzysku została zebrana w liczącej 182 strony książce „Cmentarzysko kurhanowe kultury łużyckiej w Siemirowicach” wydanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Autorką opracowania jest Aleksandra Szymańska-Bukowska, która badała kurhany w latach 1971-1980. Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia, o godzinie 12.00 w sopockim Grodzisku.

Stanowisko archeologiczne w Siemirowicach powinno być otoczone ścisłą kontrolą konserwatorską – mówi Aleksandra Szymańska-Bukowska. –Dotychczas rozpoznano 134 kurhany, a zbadano 20 procent z nich. Opublikowane wyniki badań są więc solidną podstawą do dalszych studiów nad cmentarzyskiem. Mam nadzieję, że bogaty materiał oraz cenne obserwacje na temat obrządku pogrzebowego dadzą motywację do kontynuowania badań i ratowania zachowanych jeszcze kurhanów, z których kamienie w dalszym ciągu rabowane są do celów gospodarczych.

Książka zawiera mnóstwo archiwalnych fotografii i rysunków ilustrujących, jak przebiegały badania archeologiczne kilkadziesiąt lat temu. Można kupić ją online, w sklepie internetowym Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Będzie sprzedawana również na spotkaniou autorskim w Grodzisku w Sopocie.

Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr. tel.: 58 340 66 00.

Aleksandra Szymańska-Bukowska – studia archeologiczne ukończyła na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1959 podjęła pracę w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, gdzie rozpoczynała od stanowiska asystenta, a zakończyła jako starszy kustosz. Jej działalność naukowo-badawcza nad dziejami Pomorza Wschodniego dotyczyła epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, zwłaszcza kultury łużyckiej, a także grodzisk wczesnośredniowiecznych. Do tych ostatnich należało grodzisko w Sopocie, z VII–X wieku, które badała z przerwami od 1961 do 2005 roku. Z jej inicjatywy zrekonstruowano gród, powstał skansen archeologiczny i pawilon wystawienniczo-edukacyjny. Materiały z tych badań opublikowała w książce „Sopot w zamierzchłej przeszłości. Grodzisko wczesnośredniowieczne” (I wydanie w roku 2010, wydanie II rozszerzone – 2020). W latach 1971–1980 prowadziła stacjonarne badania archeologiczne na cmentarzysku kurhanowym kultury łużyckiej z IV–V okresu epoki brązu w Siemirowicach (gmina Cewice). Ogółem stworzyła około 80 opracowań archeologicznych, dotyczących problematyki i wyników badań terenowych, sondażowych i ratowniczych.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...