Przyjdź, zobacz, zostań z nami!

Strasza pani w oryginalnych okularach
Fot. materiały prasowe

Zapraszamy na Dni Wolontariatu Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Od 18 do 26 kwietnia, w DPS i bibliotekach zaplanowano m.in. rozmowy o wolontariacie senioralnym, panel dyskusyjny z wolontariuszami udzielającymi się za granicą, a także pokazy filmów o wolontariacie.

Trafiają tu z przypadku, wciągają ich znajomi albo wręcz przeciwnie – przychodzą tu w jasno określonym celu. W sopockim Domu Pomocy Społecznej działa aktywnie trzydziestu wolontariuszy. Są w różnym wieku, niektórzy wciąż czynni zawodowo, inni od dawna na emeryturze. Łączy ich sopocki DPS i chęć pomagania ludziom.

Renata Kołacz, producentka filmowa, w sopockim DPS w roli wolontariuszki znalazła się przypadkiem, choć jak sama twierdzi – przypadki nie istnieją.

– Jechałam z moją koleżanką Moniką do Gdańska i ona powiedziała, żebym z nią tu wstąpiła – opowiada Renata. – Monika od pół roku jest wolontariuszką i stwierdziła, że mnie także musi wciągnąć.

Renata w wolontariacie działa już trzeci rok; robi dokumentalne filmy o Polakach na obczyźnie. Ostatnio dwa, o misjonarzach i wolontariuszach z Kanady i Sri Lanki.

– Monika wpadła na pomysł, że możemy pensjonariuszom DPS te filmy pokazać – opowiada producentka. - Pomyślałam, że to dobry pomysł, by przełamać stereotyp, który mówi, że w pojedynkę wiele jako ludzie nie możemy zdziałać. A jednak pojedyncza osoba też może dać dużo drugiemu człowiekowi.

Monika Różańska jest prywatnym przedsiębiorcą. Wolontariuszką w sopockim DPS została pół roku temu. Ją, podobnie jak Renatę, do wolontariatu wciągnęła koleżanka.

– Moja córka śpiewa w scholi. Dwa razy zorganizowaliśmy tu koncert, a ja po prostu zostałam – opowiada Monika. – Fajnie jest robić coś, co przynosi radość, a szczególnie osobom starszym i schorowanym. Uśmiech tych ludzi wynagradza wszystko. Ja się od moich podopiecznych sporo uczę, np. cierpliwości, a oni dają mi wiele uczucia.

 Mirosław Golec pensjonariuszem DPS jest szósty rok. Tak mówi o wolontariuszach:

– Mogę z nimi po prostu porozmawiać, są dla mnie odskocznią od tego życia tutaj. Jak mam jakieś problemy, to mnie psychicznie wesprą. Te relacje są czasem prawie rodzinne.

 

Program Dni Wolontariatu Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

18 kwietnia, Dom Pomocy Społecznej, ul. Mickiewicz 49

 • Klub Seniora Osiedla Mickiewicza
 • godz. 14.00-15.00
 • „Jak zachęcić seniorów do wolontariatu?”
 • Rozmowa z udziałem członków i sympatyków Klubu.

24 kwietnia, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Oskara Kolberga 9

 • godz. 11.00-13.00
 • „Jeśli wolontariat, to jaki?”
 • Spotkanie z Olgą Sosnowską, Krystianem Grzywaczem i Grzegorzem Kowalczukiem, którzy w ramach wolontariatu w 2016 r. wyjechali do Nepalu, aby prowadzić tam m.in. zajęcia plastyczne dla dzieci z terenów ogarniętych zniszczeniami po trzęsieniu ziemi. Spotkanie poprowadzi Anna Janowicz, Fundacja Hospicyjna.

25 kwietnia, Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14

 • godz. 10.00-12.00
 • „Film w wolontariacie”
 • Pokaz krótkich filmów, rozmowa z ich twórcami oraz dyskusja z udziałem publiczności. Spotkanie poprowadzi Anna Janowicz, Fundacja Hospicyjna.

26 kwietnia, Dom Pomocy Społecznej w Sopocie, ul. Mickiewicz 49

 • godz. 10.30-12.30
 • „Senior w wolontariacie”
 • Pokaz filmów, rozmowa o wolontariacie senioralnym, koncert w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie. Spotkanie poprowadzi Anna Butrym ze Stowarzyszenia „Waga”.
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...