Literacki Sopot: Philippe Besson w PGS

Philippe Besson
Philippe Besson. Fot. © Maxime Reychman 5

Zapraszamy na kolejne spotkanie zapowiadające festiwal Literacki Sopot. Gościem będzie Philippe Besson, ceniony francuski pisarz, krytyk literacki, autor scenariuszy filmowych. Spotkanie odbędzie się 12 maja o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W rozmowie z Piotrem Kraśko na pewno padną też pytania o Pałac Elizejski i Emmanuela Macrona, którego pierwsza rocznica zaprzysiężenia na prezydenta Republiki Francuskiej przypada na 14 maja 2018 r.

Philippe Besson ukończył wydział prawa w École supérieure de commerce w Rouen. W 1989 r. zamieszkał w Paryżu, gdzie początkowo pracował jako prawnik i wykładał prawo pracy. Początek jego przygody z pisarstwem sięga 2001 r., kiedy to po lekturze wspomnień weteranów wojennych wydał swoją pierwszą powieść, której akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej.

„Pod nieobecność mężczyzn”, historia inicjacji, intymna opowieść o pierwszych namiętnościach, od razu została doceniona przez krytyków. Zdobył nagrodę literacką Emmanuel-Roblès. Druga powieść „Jego brat”, nominowana do nagrody Prix Femina i zekranizowana w 2003 r. przez Patrice Chéreau pod tym samym tytułem była potwierdzeniem sukcesu. Kolejne lata przyniosły następne nagradzane tytuły, jak np. „Babie lato” (Grand Prix RTL-Lire) czy ostatnio, w 2017 r., autobiograficzny bestseller „Arrête avec tes mensonges” („Przestań już kłamać”), w którym Philippe Besson opowiada z powściągliwą czułością o swej skrywanej relacji miłosnej z kolegą szkolnym. Sprzedaż przekroczyła 120 tys. egzemplarzy (Prix des Maisons de la Presse).

Powieści Philippe’a Bessona przetłumaczone są na 20 języków. Część dzieł doczekała się polskich wersji: „Być przez chwilę sobą”, „Pod nieobecność mężczyzn”, „Babie lato”, „Chłopiec z Włoch”, „Niepewne dni”, „Przypadkowy mężczyzna” wydane zostały w wydawnictwie Muza, a „James Dean. Żyć szybko” nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Philippe Besson jest również dramaturgiem – jego pierwsza sztuka „Un tango en bord de mer” była grana ponad 200 razy w paryskim Théâtre du Petit Montparnasse. Na podstawie jego scenariuszy powstały filmy, w których grali Fanny Ardent, Muriel Robin czy Gérard Depardieu. Philippe Besson pracuje obecnie nad scenariuszem do filmu „Procès d’Oscar Wilde”, który będzie kręcony w bieżącym, 2018, roku.

Sporo mówi się o znajomości Philippe’a Bessona z prezydentem Francji, którego postać została opisana w najnowszej książce autora. „Un personnage de roman”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Bohater powieści” stanowi zapis podboju Pałacu Elizejskiego przez Emmanuela Macrona. To intymny portret kandydata na prezydenta Francji, relacja przygody przedwyborczej, a także najbardziej wyczekiwana i owiana tajemnicą książka Bessona, wydana jesienią 2017 r. przez wydawnictwo Julliard.

Literacki Sopot – wieczór autorski Philippe’a Bessona

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...