Niepowtarzalne widowisko muzyczne w Operze Leśnej

Grafika promocyjna widowiska Sopot ‘68 Re_Make
Fot. materiały promocyjne

Artyści młodego pokolenia zmierzą się z repertuarem festiwalu Sopot ’68. Zamiarem twórców wydarzenia jest zaprezentowanie ówczesnych piosenek w nowych aranżacjach i konkretnym kontekście historycznym. Wtedy, w 1968 r., VIII festiwal sopocki rozpoczynał się niemal równocześnie z operacją „Dunaj”, czyli interwencją wojsk Układu Warszawskiego, w tym polskich, w Czechosłowacji. Paradoksalnie pierwszy festiwalowy dzień zatytułowany był „Piosenka nie zna granic”… Wyjątkowe widowisko odbędzie się 23 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie.

Wydarzenie jest bezpośrednim nawiązaniem do VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, który odbył się w sierpniu 1968 r. Impulsem do realizacji był film dokumentalny w reżyserii Magdaleny Szymków „Piszę do ciebie, kochanie”, który obrazuje atmosferę oraz kulisy sopockiego festiwalu, wpisanego w obraz interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji.

Kiedy Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na terytorium Czechosłowacji, zaczynał się właśnie VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W miarę rozwoju wydarzeń kolejni wykonawcy i całe ekipy zagraniczne, w geście protestu i solidarności z Czechami, zaczęły opuszczać festiwal. Kiedy na scenie rozbrzmiewały skoczne piosenki, Praga zaczynała płonąć…

Dekonstrukcji mitu sopockiego festiwalu podjęli się: Magdalena Szymków – scenariusz, reżyseria filmu dokumentalnego „Piszę do ciebie, kochanie”, przywołującego atmosferę i kulisty sopockiego festiwalu oraz Michał Walczak – reżyseria wydarzenia.

Odwołanie do historii, a tym samym do wstrząsających wydarzeń z sierpnia 1968 r. na ulicach Czeskiej Pragi będzie można zobaczyć, usłyszeć i poczuć podczas widowiska. Specjalnie na tę okazję oryginalny repertuar muzyczny sprzed 50 lat poddano zupełnie nowej aranżacji autorstwa Kuby Staruszkiewicza.

Utwory m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają: Barbara Wrońska, Brodka, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Dawid Podsiadło, Kev Fox, Krzysztof Zalewski, MaJLo, Skubas, Tomasz Makowiecki. W chórkach wystąpią Michał „Bunio” Skrok i Marsija.

Na scenie, u boku znakomitych polskich wokalistów, pojawi się 16-osobowy zespół muzyczny, złożony z wybitnych instrumentalistów: Ania Bojara – piła, Edyta Czerniewicz – wiolonczela, Kasia Sprawka – skrzypce, Julia Ziętek – skrzypce, Dominik Bukowski – wibrafon, Michał Ciesielski – saksofon barytonowy, Piotr Mania – instrumenty klawiszowe, fortepian, Kamil Pater – gitara, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne, ksylofon, Kuba Staruszkiewicz – perkusja, Pat Stawiński – bas, Darek Sprawka – puzon, Krzysiek Tymendorf – altówka, Irek Wojtczak – saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, Tomek Ziętek – trąbka, Adam Żuchowski – kontrabas.

– Każda spośród wybranych przez mnie piosenek niesie ze sobą proste komunikaty ukryte w tekstach, melodiach, harmoniach i rytmach – wyjaśnia Kuba Staruszkiewicz. – Moim założeniem było odnalezienie i przeniesienie tych komunikatów do dzisiejszych czasów i opowiedzenie ich w nowej stylistyce, używając zarówno współczesnych brzmień, jak i klasycznych instrumentów – dodaje Staruszkiewicz.  

Bilety w cenach od 75 do 175 zł (30 zł dla posiadaczy Karty Sopockiej) do nabycia w kasie Opery Leśnej, Punkcie Informacji Kulturalny Sopot (pl. Przyjaciół Sopotu) oraz na stronie BART * bilety ze zniżką na Kartę Sopocką dostępne wyłącznie w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot

Organizatorem widowiska jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART. Powstało ze środków finansowych Miasta Sopotu.

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...