Jeździecki triathlon na pożegnanie lata

jeździec na koniu podczas pokonywania przeszkody z wodą na Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego
Fot. materiały Hipodrom Sopot

Wrzesień to na terenie zabytkowego Hipodromu czas tradycyjnie kojarzony z Wszechstronnym Konkursem Konia Wierzchowego. W tych widowiskowych zawodach składających się z trzech konkurencji, wezmą udział jeźdźcy z całego świata. Zawody WKKW rozegrane będą na sopockim Hipodromie w weekend, od 7 do 9 września.

W piątek na głównym placu konkursowym ustawiane zostaną tzw. czworoboki. To tam rozgrywane będzie ujeżdżenie, czyli swoisty jeździecki taniec. To sprawdzian porozumienia między jeźdźcem i koniem, podczas którego muszą oni wykonać różne figury i zaprezentować różne rodzaje chodu: stęp, kłus, galop. Sędziowie oceniają płynność i elegancję wykonywanych zadań.

Po precyzyjnym ujeżdżeniu, kolejną próbą w ramach WKKW rozgrywaną drugiego dnia jest bieg krosowy. To sprawdzian wytrzymałości i szybkości. Koń i jeździec mają do pokonania trasę wyznaczoną na terenie niemal całego Hipodromu. Po drodze czekają na nich przeszkody: wielkie drewniane kłody, rów z wodą, czy duże drewniane stoły, na które koń musi wbiec. To najbardziej spektakularna i ciekawa dla kibiców część zawodów. Przy ładnej pogodzie widzowie zajmują stanowiska koło wybranych przeszkód i stamtąd obserwują zmagania kolejnych zawodników.

Po próbie terenowej przychodzi czas na nieco spokojniejszy, ale równie wymagający test – skoki przez przeszkody. Tutaj konkursy rozgrywane są ponownie na głównym placu konkursowym. Po zakończeniu trzeciej i ostatniej próby sędziowie podają wyniki końcowe. Potem następuje ceremonia dekoracji zwycięskich jeźdźców i koni.

Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego odbędą się w dniach 7-9 września, codziennie od godz. 9.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny. Wejście na Hipodrom bramą od ul. Polnej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...