„Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy”. Nowa wystawa w Grodzisku

Fot. materiały prasowe

Jeszcze nigdy tak duży zbiór wczesnośredniowiecznych artefaktów z Ostrowa Lednickiego nie był prezentowany na Pomorzu! Aż 87 cennych eksponatów – m.in. przedmioty sakralne, inkrustowane strzemiona, miecze, włócznie i topory – znajdzie się na wystawie w Grodzisku w Sopocie. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć materialne ślady historii pierwszych Piastów.

Ostrów Lednicki jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Na tej niewielkiej (7,5 hektara) wyspie opodal Gniezna odkryto tajemnice dotyczące narodzin polskiej państwowości. To najprawdopodobniej tam ochrzczono Mieszka I.

Kultura z okresu panowania pierwszych Piastów łączyła w sobie wiele różnych wpływów. Jej związki z kręgiem cywilizacji Europy Zachodniej oraz Bizancjum wynikają m.in. z pochodzenia duchownych, kupców i najemnych wojowników przybywających do książęcego grodu.

Ekspozycję w Sopocie zorganizowano na podstawie najnowszych wyników badań archeologicznych i wielodyscyplinarnych.

Wystawę można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 1 grudnia 2018 r. do 31 października 2019 r. Wernisaż 1 grudnia 2018 r. (sobota) o godzinie 13.00. Wstęp bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: Muzeum Archeologicznego

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...