Zaproś seniora na wigilię – Sopot bierze udział w akcji „Odstawieni na święta”

Osoba trzyma dłoń na dłoniach seniora
Fot. Pixabay

Spędzanie świąt w samotności dotyczy bardzo wielu osób w podeszłym wieku. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń: na samotność w czasie świąt skazani są niemal wszyscy mieszkańcy domów seniora. Problem jest również w szpitalach, gdzie w wigilię pojawia się więcej osób starszych. W akcji „Odstawieni na święta”, którą zainicjowała gdańska Caritas, chodzi o to, by nikt nie był w święta sam. Włączył się w nią także Dom Pomocy Społecznej w Sopocie.

Akcja ma skłonić do spojrzenia na problem osób w podeszłym wieku, które spędzają święta w samotności. Statystyki mówią, że aż 98 proc. mieszkańców domów seniora siada do wigilijnego stołu samotnie. Wiele osób starszych nie ma już rodzin, ale są i tacy, którzy nie są przez bliskich zapraszani albo spędzają święta w szpitalach. Jak sprawić, by ich świętowanie było naprawdę radosne? Można taką osobę zaprosić do siebie na wigilię i wspólnie świętować w ten wyjątkowy wieczór.

Zaproszenia dla osób samotnych można wydrukować ze strony Caritas Archidiecezji Gdańskiej, a także odebrać w placówkach, które są partnerami akcji. Wystarczy takie zaproszenie wyciąć i wręczyć lub wysłać osobie samotnej. Można również zgłosić się osobiście do dowolnej placówki i zadeklarować chęć zaproszenia samotnego seniora na kolację wigilijną. Akcja rozpoczyna się w tym roku, ale Caritas zapowiada jej kontynuowanie w kolejnych latach.

Partnerami akcji „Odstawieni na święta” są: Dom Pomocy Społecznej w Sopocie, Dom Pomocy Społecznej w Gdyni, Dom Pomocy Społecznej Polanki, Dom Pomocy Społecznej Ostoja, Dom Opieki Złota Jesień, Dom Seniora Klukowo.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...