Czerwiec w Muzeum Sopotu

Kobieta ogląda wystawę w muzeum
Fot. Fotobank.PL/UMS

Wystawa „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”, oprowadzanie kuratorskie, wykłady historyczne  – to wszystko czeka w czerwcu w Muzeum Sopotu.

15 czerwca o godz. godz. 12.00 Muzeum Sopotu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”. Zwiedzających po ekspozycji oprowadzi kuratorka wystawy Jagoda Załęska-Kaczko.

Wystawa obrazuje m.in. jak wyglądało życie mieszkańców Sopotu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Co może się wydawać zaskakujące, toczyło się ono wówczas niemal normalnym trybem. Nadal odbywały się imprezy i spotkania towarzyskie w hotelach i klubach, rodziny odpoczywały i korzystały z uroków plaży i morza.

Ekspozycję podzielono na dwie części. Pierwsza z nich w głównej mierze koncentruje się wokół codziennego życia w sopockim kurorcie, druga poświęcona została nazyfikacji Sopotu. Część informacyjną dopełniają eksponaty: przewodniki po Sopocie i kasynie z lat 30., zdjęcia plażowiczów, plaży i molo, plakaty, wycinki z prasy, repertuar kin i klubów oraz korespondencja z lata 1939 roku. Całość uzupełniają fragmenty filmów kinowych, kroniki filmowe oraz muzyka z lat 30. Ekspozycję wzbogacają także oryginalne przedwojenne stroje.

W czerwcu w Muzeum Sopotu odbędą się również wykłady historyczne. 4 czerwca o godz. 17.30 dr Piotr Brzeziński wygłosi prelekcję pt. „Wybory z czerwca 1989 r. w Sopocie”, zaś 18 czerwca także o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie poświęcone „Sopotowi po II wojnie światowej jako miejscu urzędowania władz gdańskich”.

 

Muzeum Sopotu

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...