„Słownik polsko-polski". Wystawa Wojciecha Wilczyka

Murale na ścianie garażu. Jeden przedstawia popiersie żołnierza w mundurze, drugi polski samolot bombardujący (niemiecki) okręt podwodny
Sanok ul. Jana Heweliusza,10.10.2018 r. Fot. Wojciech Wilczyk

Na ekspozycję w Państwowej Galerii Sztuki składa się 26 fotografii przedstawiających murale patriotyczne fotografowane w całej Polsce. Wystawę, którą w Sopocie zobaczymy premierowo, uzupełniają wielkoformatowe fototapety.

Historia tego projektu, jak wspomina autor, Wojciech Wilczyk, zaczęła się od osoby świętego oraz muralu który powstał na ogrodzeniu szkoły podstawowej nr 12 im. Janusza Korczaka w Krakowie, przy alei Kijowskiej. Właśnie tam podczas pracy nad projektem „Święta Wojna”, którego tematem były murale malowane przez zwaśnione ze sobą grupy kibiców futbolu, dokładnie 19 marca 2013 roku, artysta sfotografował sąsiadujące ze sobą grafy, pierwszy z wizerunkiem Karola Wojtyły, drugi poświęcony generałowi „Nilowi”, sygnowany przez „wiślackich patriotów”.

O ile obecność niepodległościowych motywów i symboli nie była dla artysty niczym nowym, w końcówce pracy nad „Świętą Wojną” zarejestrował na terenie Łodzi kilkanaście takich przedstawień, to zaskakująca jest ich liczba. Klikając na zdjęcia w internetowej wyszukiwarce, otwierały się strony kibicowskich fanpejdży, fundacji, lokalnych gazet czy samorządowych portali, gdzie opisywano okoliczności powstawania murali, informowano o źródłach finansowania tych akcji, pojawiały się też czasem rozmowy z autorami grafów. Oglądając je, artysta zorientował się, że pochodzą z terenu całego kraju, że upamiętniania żołnierzy antykomunistycznej oddziałów partyzanckich aktywnych po zakończeniu wojny światowej, pojawiają się na terenach niekoniecznie związanych z ich działalnością, że kult powstania warszawskiego ma miejsce także w takich miastach, jak… Kętrzyn (województwo warmińskie), Międzyrzecz (województwo lubuskie), Strzegom czy Świdnica (dolnośląskie). Widząc skalę tego fenomenu artysta postanowił go systematycznie uwieczniać na fotografiach. Owocem tej pracy jest wystawa „Słownik polsko-polski”, której kuratorem jest Adam Mazur

Wernisaż w Państwowej Galerii sztuki w Sopocie 7 listopada br. o godzinie 19.30. Ekspozycja będzie czynna do 15 grudnia 2019 r.

 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...