Sopockie witraże na wystawie

Dwa okna z kolorowymi witrażami
Fot. materiały prasowe TPS

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza 5 lutego do Galerii Sztuki na wernisaż wystawy odsłaniającej bogactwo i unikatowość detali sopockiej architektury. Zaprezentowane zostaną wyjątkowe fotografie wykonane przez Marię Różańską na przestrzeni czterech ostatnich lat, przedstawiające sopockie witraże.

Autorka mówi: „Witraże to niezwykle piękne detale, które obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury końca XIX i początku XX w. Odpowiadały wymogom panującej w tamtym okresie mody i nadawały miastu niezwykły klimat oraz urok. Witraże umieszczano najczęściej na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów.

Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, ale bywały też i takie, podnoszące prestiż posesji, gdzie cała płaszczyzna okna była pięknie skomponowanym obrazem. Światło przechodzące przez takie okno w zależności od pory dnia czy też roku malowało na ścianach, podłodze, parapetach niezwykłe, barwne impresje. Witraże nie mają oznaczeń dotyczących autorstwa za wyjątkiem pochodzących z pracowni jednego z największych witrażystów tamtego okresu Ferdynanda Mullera z Quedlinburga”. 

Wernisaż i spotkanie z autorką projektu odbędzie się w środę, 5 lutego o godz. 18.00. Ekspozycję sopockich okien można oglądać w Dworku Sierakowskich (ul. Czyżewskiego 12) do 1 marca, codziennie w godzinach 12.00-18.00. Wstęp jest wolny.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...