Wystawa i spotkanie w Dworku Sierakowskich

Zdjęcie przedstawia obraz na którym widać charakterystyczne sopockie kamienice.
Jedna z prac Moniki Knoblauch-Kwapińskiej. Fot. materiały Towarzystwa Przyjaciół Sopotu

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich na wystawę malarstwa Moniki Knoblauch-Kwapińskiej, sopockiej architektki, uczestniczki projektu Architekci Malują. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca. Kilka dni później spotkanie z twórczością dramatopisarki Moniki Milewskiej.

Obrazy eksponowane w dworkowej galerii powstały na przestrzeni wielu lat. Prezentują urokliwe zakątki Sopotu, jego unikalną architekturę, zapomniane ogrody i naturalnie morskie pejzaże. Przypominają miejsca niegdyś istniejące, które wraz z rozwojem miasta uległy przeobrażeniom.

Wernisaż wystawy Nie / zwykły Sopot odbędzie się w środę, 4 marca. Wystawę będzie można obejrzeć do 29 marca 2020 r., codziennie w godzinach 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Monika Knoblauch-Kwapińska
Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Architektury. Przez wiele lat była związana zawodowo z architekturą Sopotu. Jest malującym architektem. Brała udział w kolejnych odsłonach projektu „Architekci Malują”, portretując Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz Kaszuby.

Pochodzi z rodziny związanej z Sopotem od wielu pokoleń. Historia rodzinna sięga początków historii miasta. Powiązanie losów rodziny z Sopotem, historie przekazywane przez bliskich podczas rodzinnych spacerów po mieście, są źródłem emocjonalnej identyfikacji artystki z miejscem, w którym żyje i pracuje.

Prace prezentowane na wystawie powstawały w domowym zaciszu na przestrzeni wielu lat i są dialogiem autorki z miastem, jak również komentarzem do zmieniającego się Sopotu. Część obrazów jest śladem przeszłości, gdyż przedstawia miejsca już nie istniejące, bądź takie, które uległy znacznej transformacji.

Malarka stała się kronikarzem odnotowującym zmienny stan rzeczy i ulotność chwili. Jej obrazy wyrażają zachwyt nad urokliwymi zakątkami Sopotu, zapomnianymi ogrodami, starodrzewem, który często pozostał jedynym milczącym świadkiem minionych czasów.

Na wystawie nie zabraknie przedstawień plaży i morza, oraz turystów, którzy stali się nieodzowną częścią wizerunku miasta.

Wystawa w znacznej części jest dedykowana Sopotowi, pozostałe prace to efekt fascynacji Kaszubami i Kociewiem, które stanowią dla malarki niewyczerpane źródło inspiracji.

***

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza również na Teatr przy Stole i kolejne spotkanie z twórczością Moniki Milewskiej, wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki, antropologa historii, eseistki i poetki, związanej zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim. "Dziś umarł Prokofiew" słodko-gorzki dramat o związkach sztuki i polityki to kolejny po "Savonaroli(debiut dramaturgiczny) i "Podróży na księżyc" (Grand Prix XV Festiwalu DWA TEATRY) tekst prezentowany w cyklu teatralnym Teatr przy Stole.

W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 18.30 sztukę w adaptacji autorki przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Krzysztof Gordon, Mirosław Krawczyk i Piotr Łukawski. Opiekę reżyserską sprawuje Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca spektakl – prof. Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny.

Sztuka prezentowana jest w Teatrze przy Stole dzięki uprzejmości autorki i Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...