„Odzyskane. Detale sopockich wnętrz". Rozmowa na temat wystawy

Fot. materiały Muzeum Sopotu

W ramach spotkań towarzyszących wystawie „Odzyskane. Detale sopockich wnętrz" zapraszamy na spotkanie online z Aleksandrą Narczewską, Miejską Konserwator Zabytków w Sopocie. Rozmowy będzie można posłuchać na profilu Fb Muzeum Sopotu, we wtorek 29 września.

Układ urbanistyczno-krajobrazowy miasta Sopotu został wpisany do rejestru zabytków 12 lutego 1979 r. Wpisem został objęty prawie cały obszar miasta, z wyjątkiem małego fragmentu dzielnicy Brodwino oraz
niewielkiego terenu na granicy Gdańska z Sopotem. Wpis układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta do  rejestru zabytków nie chroni wnętrz obiektów. Taki rodzaj ochrony zapewnia wpis konkretnego budynku do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego.

We wnętrzach kamienic i willi zachowały się oryginale elementy: kominki, piece, stolarka, posadzki, poręcze, klamki, sztukaterie, tapety, witraże. Brak ochrony konserwatorskiej w latach powojennych, negatywny stosunek do architektury o rodowodzie niemieckim oraz brak świadomości traconego dziedzictwa to główne powodu utraty cennych elementów wyposażenia wnętrz podczas prowadzonych prac remontowych w II połowie XX w. O tym dlaczego warto je ratować i jak to robić Aleksandra Narczewska będzie rozmawiać z Dagny Kurdwanowską. Rozmowa na profilu Muzeum Sopotu, we wtorek, 29 września br. Początek o godzinie 17.00.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...