Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Miniwykłady i koncerty online

Scena, a na niej stojący fortepian, obok kilka pustych krzeseł i dwie leżące wiolonczele.
Fot. materiały prasowe Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

Z okazji 250-lecia urodzin Ludwiga van Beethovena Polska Filharmonia Kameralna Sopot przygotowała cykl „Niedziela z Beethovenem”. To seria mini wykładów związanych z Mistrzem z Bonn, podczas których zaproszeni eksperci opowiadają o życiu i twórczości Beethovena. Warto posłuchać również koncertów online, między innymi w drugi dzień świąt.

Na profilu facebookowym PFK Sopot i kanale YouTube można obejrzeć i posłuchać  m.in. profesora Dominika Rachonia, który opowiada o chorobach Beethovena, prof. Krzysztofa Meyera, który przygląda się przedziwnym losom X Symfonii Beethovena, Tomasza Raczka i jego opowieści o muzyce Beethovena w filmach a także o filmach, których Beethoven jest bohaterem. Nowe odcinki będą premierowo pokazywane w kolejne niedziele o godzinie 15.00:

- 6 grudnia 2020 r. - o sonatach w twórczości kompozytora opowie Konrad Mielnik,

- 13 grudnia 2020 r. - red. Jacek Marczyński opowie o „Fideliu”, jedynej operze w twórczości Beethovena,

- 20 grudnia 2020 r. - Stanisław Trzciński przyjrzy się w jaki sposób kompozycje Beethovena wykorzystywane są w reklamach,

- 27 grudnia 2020 r. - Paweł Mykietyn zastanowi się czy Beethoven inspiruje współczesnych kompozytorów.

Każdy z tych miniwykładów ilustrowany jest fragmentem wybranej symfonii Beethovena w wykonaniu PFK Sopot pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego.

Ponadto sopoccy filharmonicy zaplanowali koncerty online. Od niedzieli 29 listopada dostępny jest zapis I części Koncertu „Południowe inspiracje” z udziałem Anny Fabrello, sopran i Rafałą Grząki, bandoneon, pod dyrekcją Rafała Janiaka. W niedzielę 6 grudnia o godz. 18.00 premierowo Koncert Mikołajkowy - pokaz koncertu PFK Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z udziałem Janusza Strobla (gitara). W kolejnym tygodniu, 13 grudnia o 18.00 zaprosimy na pokaz II części Koncertu „Południowe inspiracje”, a 20 grudnia o 18.00 koncert „Mistrzowskie interpretacje” z udziałem wiolonczelisty Rafala Kwiatkowskiego, pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W świąteczny wieczór 26 grudnia o 18.00 „Koncert świąteczny” z udziałem Joanny Knitter (wokal) i Wojciecha Staroniewicza (saksofony), pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...