Maj na Goyki

Zabytkowy pałac, na pierwszym planie zieleń i kilka osób.
Fot. Anna Rezulak/KFP/UMS

Wystawa, koncerty, spacery, spotkania autorskie – to tylko niektóre z wydarzeń dla których warto w maju odwiedzić sopocki Art Inkubator.

Do 4 czerwca w willi przy Goyki 3 można oglądać wystawę indywidualną Alicji Bielawskiej „Poszerzanie przestrzeni codzienności”. W tym roku tematem przewodnim sztuk wizualnych w Goyki 3 Art Inkubatorze jest opieka i robienie rzeczy razem. Wystawa Alicji Bielawskiej łączy w sobie te dwie idee w warstwie merytorycznej i technicznej. Prezentowane prace mają charakter abstrakcyjny i poetycki, ale mimo wszystko przywołujący uniwersalne wspomnienie domowości, która na nowo wypełnia sale wystawowe willi. Na wystawie oglądamy nowe prace artystki wykonane z tkaniny, ceramiki i stali, których tematem przewodnim jest wspólnotowość pamięci.

W ramach Songwriter Festival Sopot, w każdy poniedziałek o godz. 20.30, w parku przy Goyki grane są koncerty. Wystąpią Maks Łapiński, Zagi, Postman, Patryk Pietrzak, Ragnar Olafsson, Tomek Makowiecki. Koncerty są bezpłatne i odbywają się w ramach Songwriter Festival Sopot. Szczegóły na www.swfs.pl.

W czwartek, 19 maja, o godz. 18.00, Literacki Sopot spotkanie przed festiwalowe w cyklu Debiuty. Z Pawłem Radziszewskim rozmawiać będą Julia Meller i Aleksandra Szostek. Rozmowa będzie tłumaczona na polski język migowy. Radziszewski to laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim za opowiadanie „Chłopska 34” (2011) oraz zdobywca wyróżnienia w konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016.

W ramach festiwalu Mundus Cantat 2022 Art Inkubator zaprasza 21 maja na Spacerownik „Śladami Wielkich Sopocian”. Będzie to połączenie spaceru historycznego z krótkimi koncertami w wyjątkowych miejscach, a jednym z nich będzie Willa Jünckego przy ul. Goyki. Początek o godz. 11.00.

W piątek, 20 maja, w godz. od 10.00 do 12.00 na Art Inkubator zaprosi na spacer pod hasłem Miejsca Pszczół. Śladami dzikich zapylaczy,w trakcie którego uczestnicy znajdą i zbadają miejsca bytowania dzikich pszczół w Sopocie. Pod okiem badaczek Justyny Kierat i Aleksandry Żmudy oraz aktywistki i biolożki Kamili Chomicz będzie można przyjrzeć się życiu tych niezwykłych owadów. Zapisy przez portal evenea.

Justyna Kierat jest biologiem po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim, w swojej pracy magisterskiej i doktorskiej zajmowała się samotnymi pszczołami, głównie murarką ogrodową. Badała zagadnienia związane ze strategiami rozrodczymi tych pszczół. 

Kamila Chomicz jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Filmu i Telewizji (Warszawa), uczęszczała do Gdańskiego Studium Fotografii. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania etc. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne.

Aleksandra Żmuda, doktorantka w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka Ogrodnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pszczołami pasjonuje się od 6 lat lecz początkowo zgłębiała tajemnice zachowań pszczoły miodnej. Od dwóch lat pracuje przy oznaczaniu gatunków samotnych pszczół, które cały czas zadziwiają ją swoją różnorodnością. 

W maju Art Inkubator zaprasza również na wieżę widokową i do czytelni prasy. Więcej o majowych wydarzeniach na Goyki 3 na stronie Goyki 3 Art Inkubator

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...