W niedzielę odsłonięcie muralu pamięci Józefa Czerniawskiego

wiz_czerniawski_face_4.jpg

Zapraszamy na odsłonięcie muralu, który powstał na ścianie budynku przy ul. Boh. Monte Cassino 60, róg ul. Grunwaldzkiej. Uroczystość zaplanowano na niedzielę, 2 października, na godzinę 17.00. Po odsłonięciu, w klubie SFINKS, odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. „Józek”, poświęconego osobie Józefa Czerniawskiego.

Malowidło ścienne upamiętnia związanego z Sopotem, zmarłego w ubiegłym roku artystę malarza, którego prace znajdują się w wielu kolekcjach państwowych w Polsce, a także zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Mural jest powiększoną kopią jednego z Jego obrazów. Na przeniesienie malowidła na ścianę budynku zgodę wyraziła Alicja Czerniawska, córka artysty, która weźmie udział w uroczystości. Obecni będą również trójmiejscy artyści, przyjaciele Józefa Czerniawskiego.

Po uroczystości, w klubie SFINKS premierowo pokazany zostanie film pt. „Józek”, w którym artyści i przyjaciele wspominają Józefa Czerniawskiego.

Józef Czerniawski urodził się w 1954 roku w Myśliborzu, studiował na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku, dyplom obronił w 1977 roku w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. Przez lata prowadził Pracownię Rysunku i Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem grupy artystycznej COX oraz współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat z siedzibą w Sopocie. Laureat licznych nagród, m.in. wyróżnienie na IV Biennale Sztuki Gdańskiej, BWA Sopot (1985), zwycięstwo w kategorii Malarstwo oraz Grand Prix, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego na I Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS w Sopocie (2013), Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu w Dziedzinie Kultury i Sztuki (2013). Uzyskał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013). Zrealizował wiele wystaw indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach państwowych w Polsce oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie ma w swoich zbiorach kilkanaście płócien artysty.

Wystawy indywidualne Józefa Czerniawskiego organizowane przez PGS:

  • 2018 – „Józef Czerniawski. Inne Pejzaże”
  • 2014 – „Obrazy”, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, Lwów
  • 2013 – „Józef Czerniawski – Obrazy”
  • 2010 – „Obrazy –Józef Czerniawski”, Grodzieńska Sala Wystawowa, Grodno
  • 2001 – „ Józef Czerniawski”, wystawa z cyklu Artyści Sopotu na stulecie miasta
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...