Jesienne odpady. Co zrobić z liśćmi?

Kolorowe jesiennie liście na płocie
Fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf

Firma Eco Sopot, dbająca o wywóz nieczystości i utrzymanie porządku w naszym otoczeniu, przedstawia kilka zasad segregacji, jakie każdy mieszkaniec i mieszkanka Sopotu powinni znać.

Po pierwsze, kiedy chcemy zebrać liście, czyli odpady zielone, powinniśmy pobrać z siedziby Eco Sopot, mieszczącej się przy al. Niepodległości 723 a, odpowiednie worki. Tym razem będą nam potrzebne worki brązowe. Worki na odpady zielone dla mieszkańców są wydawane bezpłatnie, dla podmiotów komercyjnych – odpłatnie.

Przed odbiorem worki trzeba zamówić dzwoniąc pod numer Biura Obsługi Klienta – 58 551 38 27 lub poprzez stronę internetową www.ecosopot.pl, gdzie należy wybrać zakładkę – Strefa mieszkańca, potem zaś – worki na odpady zielone (liście).

Worki brązowe trzeba zamówić wcześniej, ponieważ każdy z nich jest oznaczany indywidualnym znakiem. Naklejka pozwala Eco Sopot na zidentyfikowanie z jakiej posesji został odebrany konkretny worek. Na tej podstawie, jeżeli segregacja nie została przeprowadzona w odpowiedni sposób, na danego właściciela Straż Miejska może nałożyć karę. Dlatego mieszkańcy powinni zadbać, aby w workach koloru brązowego znalazły się tylko odpady zielone (liście). 

Podmioty komercyjne zamawiają worki w taki sam sposób – telefonicznie lub internetowo. Osoby prawne uiszczają opłaty za worki od Eco Sopot. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej w zakładce – Strefa biznesu.

Zamówienie będzie realizowane tylko po wcześniejszej płatności zgodnie z obowiązującym cennikiem. Aktualnie opłata za 1 worek wynosi 1,39 zł netto (kwotę łączną do zapłaty wyliczamy: liczba worków x 1,39 x 1,08 podatek VAT).

Nr konta bankowego:
92 1020 1811 0000 0402 0373 0116
Skan potwierdzenia przelewu powinien być załączony do zamówienia.

Zasady segregacji odpadów zielonych:

  • Worki na odpady zielone wystawiamy na chodnik w terminie określonym w harmonogramie odbioru odpadów zielonych. Harmonogram znajduje się na stronie zom.sopot.pl/harmonogram-2022-odpady-zielone (wybieramy swoją ulicę i tam wskazane są konkretne daty odbiorów).
  • Wywóz odpadów zielonych zwykle odbywa się dwa razy w miesiącu – zawsze w czwartki. Worki wystawiamy w dzień poprzedzający odbiór (w środę) po godz. 18.00 lub w dzień odbioru od godz. 6.00. Pamiętajmy, aby nie wystawiać worków wcześniej lub po godzinie odbioru w czwartek, bo może to być podstawą do ukarania mandatem przez Straż Miejską.
  • Gałęzie niemieszczące się w worku należy składować obok worka.
  • Do worka wrzucamy: skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie (średnica do 3 cm), resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, choinki i drzewka świąteczne (tylko w okresie poświątecznym).
  • Do worka nie wyrzucamy: ziemi i piachu, popiołu, konarów i gałęzi (średnica pow. 3 cm), żwirku i sorbentów oraz trocin zanieczyszczonych odchodami zwierząt, roślinnych odpadów kuchennych (BIO).

Jeżeli pracownicy Eco Sopot znajdą takie rzeczy w worku, to nie zostanie on zabrany z posesji.

Odpowiedzi na wszelkie pytania pracownicy informacji pod numerem tel. 58 551 38 27 lub drogą mailową bok@ecosopot.pl.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...