Sopockie lasy będą chronione

Fot. materiały UMS

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to jeden z 10 kompleksów leśnych w Polsce, w których wycinka drzew ma zostać ograniczona lub wstrzymana – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Lasy TPK, w tym lasy okalające Sopot, zostały zaliczone do terenów najcenniejszych przyrodniczo. Jak podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, ta decyzja to środek nadzwyczajny, a ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami systemowymi, które będą konsultowane z leśnikami, samorządami, a także ze społecznościami lokalnymi. Dzięki temu rozwiązaniu społeczności lokalne będą mogły – także w Sopocie – współdecydować o lasach cennych z punktu widzenia ochrony przyrody ale także pełniących istotne funkcje społeczne.

Decyzja ministerstwa to krok w dobrą stronę, który pozwoli lepiej chronić sopockie lasy. W ubiegłym roku, od maja do września, w mieście odbywały się konsultacje na temat ochrony i użytkowania lasów oraz utworzenia rezerwatu przyrody „Lasy Sopockie” na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ponad tysiąc osób – mieszkańców Sopotu, wypowiedziało się na ten temat i zdecydowanie poparło ochronę lasu i propozycję utworzenia rezerwatu. 19 października 2023 r. wniosek w tej sprawie został przekazany Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...