Sopockie pomniki przyrody z dofinansowaniem na pielęgnację

Na zdjęciu pierwszy w Sopocie powierzchniowy pomnik przyrody, składający się z 24 daglezji zielonych Fot. materiały UMS
Pierwszy w Sopocie powierzchniowy pomnik przyrody, składający się z 24 daglezji zielonych Fot. materiały UMS

Sopot otrzymał 68 tys. zł dofinansowania na pielęgnację pomników przyrody. W kurorcie wszystkie drzewa są objęte staranną opieką, a pieniądze pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pozwolą na wykonanie zabiegów, które poprawią stan zdrowia tych najcenniejszych okazów.

Na terenie Sopotu znajduje się 51 pomników przyrody. Są to w większości drzewa o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Podczas minionej, marcowej sesji Rady Miasta Sopotu radni ustanowili pierwszy w Sopocie powierzchniowy pomnik przyrody, który składa się z 24 daglezji zielonych. Znajduje się on na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Gdańsk, na wysokości ulicy Żeromskiego. Jest to kolejny pomnik przyrody ustanowiony na wniosek mieszkańców. 

- Sopocianki i sopocianie chcą zielonego uzdrowiska - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki prezydentki Sopotu. -  Zależy nam, żeby ocalić najcenniejsze, piękne drzewa. Niektóre z nich rosną w naszym mieście od 200 lat, były sadzone na początku powstawania kurortu. Zachęcam wszystkich, nie tylko mieszkańców, ale też osoby odwiedzające Sopot, do zgłaszania propozycji drzew, które powinny zostać objęte szczególną ochroną i być ustanowione pomnikami przyrody.

W 2023 r. na zlecenie Urzędu Miasta Sopotu została wykonana ekspertyza dendrologiczna 32 drzew - pomników przyrody, która wykazała, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinny zostać wykonane. 

-  Te drzewa to nasze dziedzictwo przyrodnicze - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Cieszymy się, że udało nam się pozyskać środki na zabiegi pielęgnacyjne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nasz wniosek został zakwalifikowany do dofinansowania w wysokości do 68 tysięcy złotych, w ramach konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody. Dzięki temu możliwa będzie poprawa stanu zdrowia drzew pomnikowych. Robimy wszystko, aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji, aby służyły kolejnym pokoleniom sopocian.

Sopot to najbardziej zielone miasto w Polsce. Od ponad roku dysponuje bazą drzew, obejmującą całe miasto. Do jej powstania wykorzystano skaning lotniczy i sztuczną inteligencję. 

- Z zebranych danych wynika, że w Sopocie mamy 430 tysięcy drzew. Powierzchnia koron stanowi prawie 70 procent terenu miasta. Wiedza o lokalizacji drzew, rozpiętości koron, gatunkach i kondycji, pozwala nam na lepsze zarządzanie zielenią w mieście - dodaje Marcin Skwierawski

Jak zgłosić propozycję pomnika przyrody?

Pomniki przyrody mają szczególną wartość przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną lub krajobrazową. W przypadku drzew, głównym kryterium uznania ich za takie pomniki jest obwód pnia, mierzony na wysokości 130 cm. Dla przykładu - obwód pnia buka, dębu, lipy, platanu nie może być mniejszy niż 300 cm.

Więcej na temat kryteriów można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r.

Aby zgłosić propozycję pomnika przyrody, należy wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej UM Sopotu, w Biuletynie Informacji Publicznej.

Więcej informacji na temat pomników przyrody można uzyskać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu, tel. 58 52 13 792.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...