Clément Cogitore gościem Goyki 3 Art Inkubatora

Clément Cogitore. Fot. materiały Goyki 3 Art Inkubatora

W styczniu w sopockim Art Inkubatorze gościć będzie wybitny francuski artysta wizualny Clément Cogitore. 18 stycznia, o godzinie 18.00 odbędzie się otwarty dla publiczności wykład mistrzowski, w trakcie którego artysta opowie o swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy jako twórca filmów i wideo, podzieli się fragmentami ostatnich prac i omówi główne wątki swojej praktyki artystycznej. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i będzie moderowane przez Alka Hudzika. Wstęp wolny.

Podczas wizyty artysty w Sopocie, publiczność będzie miała również okazję zobaczyć filmy Clément Cogitore'a. 16 stycznia 2023 roku o godzinie 18.00 zaprezentowany będzie „Neither Heaven Nor Earth" z 2015 roku, a następnego dnia o tej samej porze „Bielutin" z 2011 r. i „Braguino" z 2017 roku. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Pokaz filmów odbędzie się dzięki uprzyjemości Artysty, Chantal Crousel Consulting, Paris; Galerie Elisabeth i Reinhard Hauff, Stuttgart.

Portfolio review

Spośród studentów i studentek pracujących z wideo, filmem i działaniami multimedialnymi, którzy zgłosili chęć i wypełnili formularz zgłoszeniowy, wybrane zostaną trzy osoby, które 18 stycznia 2023 roku będą mogły spotkać się z Clémentem Cogitore na konsultacjach w Sopocie. Konsultacje odbędą się w języku angielskim. Dojazd na koszt własny.

Clément Cogitore, współczesny francuski artysta i filmowiec. Po studiach w Le Fresnoy, francuskim Narodowym Studiu Sztuki Współczesnej, Clément Cogitore rozwinął swoją praktykę artystyczną na skrzyżowaniu sztuki współczesnej i kina. Łącząc film, wideo, instalacje i fotografie, Cogitore kwestionuje sposoby współżycia między ludzkością a jej własnymi obrazami i reprezentacjami. Rytualność, pamięć zbiorowa, figuracja sacrum, jak również szczególna idea przenikania się światów są wiodącymi trendami w jego praktyce. W 2018 roku, Clément Cogitore otrzymał prestiżową nagrodę Marcela Duchampa w dziedzinie sztuki współczesnej. Od 2018 roku wykłada w Ecole des Beaux Arts de Paris, gdzie kieruje swoją własną pracownią filmową.

Prace Cogitore były pokazywane i wystawiane m.in. w Palais de Tokyo, MADRE (Neapol), Centre Georges Pompidou (Paryż), Institute of Contemporary Arts ICA (Londyn), Haus der Kulturen der Welt (Berlin), MACRO (Rzym), MoMA (Nowy Jork), Museum of Fine Arts (Boston), MNBA (Québec), SeMA Bunker (Seul), Red Brick Art Museum (Pekin), Kunsthaus Baselland (Bazylea). W 2011 roku Cogitore otrzymał główną nagrodę Salon de Montrouge w dziedzinie sztuki współczesnej, a rok później został rezydentem Villa Medici, Akademii Francuskiej w Rzymie. Jego prace filmowe były wybierane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach (Cannes, Locarno, Telluride, Los Angeles, San Sebastian).

Clément Cogitore jest reprezentowany przez Chantal Crousel Consulting, Paryż oraz przez Galerie Elisabeth & Reinhard Hauff, Stuttgart.

Partner projektu: Instytut Francuski w Warszawie

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...