Nowa łódź dla WOPR w Sopocie

Fot. materiały UMS

Od dziś sopocki WOPR dysponuje nową łodzią typu RIB, którą MOSiR w Sopocie zakupił w ramach wygłosowanego projektu w budżecie obywatelskim. Jednostka trafi na wodę w kwietniu. 

Łódź ratownicza Sopockiego WOPR z defibrylatorem AED będzie służyć mieszkańcom Sopotu i gościom wypoczywającym nad wodą w naszym mieście i korzystającym ze sportów wodnych miłośnikom żeglarstwa czy windsurfingu.

- Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zagłosowali na ten projekt w ramach budżetu obywatelskiego – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Radna sopocka, Natalia Pobłocka, pomysłodawczyni projektu podkreśliła, że tak wyposażona łódź, po starcie wodnej karetki, jest bardzo potrzebna i wypełnia tę lukę.

Za zaangażowanie w promowanie projektu i przekonywanie mieszkańców do oddania głosu właśnie na ten projekt podziękował sopockim ratownikom Maciej Dziubich, prezes WOPR w Sopocie.

- Bez waszego zaangażowania nie moglibyśmy dziś cieszyć się z nowej łodzi – mówił. - Jednostka posiada kabinę, która pozwala na działania w nieprzyjaznych warunkach pogodowych. - Łódź ma 6,5 m długości i wyposażona jest w silnik o mocy 200 KM, radar, echosondę oraz sonar.

Sopockie WOPR utrzymuje gotowość do działań ratowniczych na terenie Zatoki Gdańskiej 24h/365 dni w roku.

- Linia brzegowa Sopotu to prawie 4,5 km długości, która wymaga w sezonie codziennego patrolowania zarówno od strony lądu jak i od strony wody – mówiła Grażyna Dobrzyńska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie. - Zakupiona łódź wspomoże i przyspieszy akcje ratunkowe na naszym terenie.

Zakup został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Sopotu. Koszt to 500 tys. zł. Łódź będzie stacjonować w sopockiej marinie. Już w lutym 2023 roku również w ramach środków z BO zostanie zakupiony samochód terenowy

Sprzęt dla sopockiego WOPOR w ramach BO:

EDYCJA 2000

- Defibrylator (AED) na quadzie na wyposażeniu WOPR do pomocny przy zawałach serca – koszt 100 tys.

EDYCJA 2022

- Karetka terenowa dla Ratowników Sopockiego WOPR (samochód terenowy) – koszt 300 tys. zł.

- Łódź ratownicza WOPR z defibrylatorem stacjonująca na stałe w marinie (łódz kabinowa) – koszt 500 tys. zł.

- Defibrylator AED i szkolenie z pierwszej pomocy w Twojej dzielnicy! (szkolenia z pierwszej pomocy dla mieszkańców + AED ogólnodostępne) – koszt 200 tys. zł

EDYCJA 2023

- Zestaw do ratowania i poszukiwań ludzi w płytkich wodach przybrzeżnych (skuter wodny, drony) – koszt 300 tys. zł.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...