Sopot dostępny

Sopockie obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Z tej okazji pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizują happening „Tulipan dla Mieszkańca”, zapraszają na indywidualne konsultacje oraz na spotkanie z Magdaleną Czarzyńską-Jachim, wiceprezydentką Sopotu. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Pracy Socjalnej to „Poszanowanie różnorodności poprzez wspólne działania społeczne”.

Nauka języka migowego – od kwietnia elektroniczny nabór wniosków

Komunikacja werbalna jest dla człowieka najbardziej naturalnym sposobem komunikacji, a rozmowa codzienną formą ludzkich kontaktów. Dla osób z zaburzeniami słuchu rozmowa z pomocą słów jest utrudniona, a często wręcz niemożliwa. W takich przypadkach z pomocą przychodzi język migowy, gesty wsparte mimiką skutecznie zastępują dźwięki. Nauka języka migowego zwiększa możliwości uczestnictwa osób niesłyszących z w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawia komfort codziennego życia, w tym funkcjonowanie w otoczeniu domowym. PFRON dofinansowuje koszty szkolenia osób mających trudności w komunikowaniu się. Od 23 kwietnia uzyskanie dofinansowania będzie możliwe online, bez wychodzenia z domu.

Sopot dołącza do projektu „(Nie)widzialni”

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Duża część z nich to osoby doświadczające niepełnosprawności, których na pierwszy rzut oka nie widać. Zbyt często spotykają się one z niezrozumieniem otoczenia, gdy proszą o pomoc lub z niej korzystają. Chcemy zmienić ten stan i dołączamy do projektu „(Nie)widzialni” poprzez który będziemy nie tylko budować świadomość społeczną, ale też ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom, które doświadczają niewidocznej niepełnosprawności i w danym momencie potrzebują naszego wsparcia.

Aktywny samorząd 2023. Można już składać wnioski

Od 1 marca osoby z niepełnosprawnościami mogą składać wnioski w programie „Aktywny samorząd 2023”. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie m.in. na wózki elektryczne czy skutery, sprzęt komputerowy, kurs prawa jazdy, a także na dalsze kształcenie w szkole policealnej lub wyższej. Osoby pracujące mogą również otrzymać dopłatę do zapewnienia opieki nad dzieckiem.

Nowy adres punktu Powiatowego Urzędu Pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni 1 marca uruchamia dla mieszkańców Sopotu nowy punkt pośrednictwa pracy oraz rejestracji osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Będzie w nim można zapoznać się z ofertami staży i pracy, formami wparcia oferowanymi przez PUP oraz złożyć pisma, wnioski i inne dokumenty skierowane do urzędu – wrzucając do skrzynki podawczej na terenie obiektu lub osobiście w punkcie kancelaryjnym.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...