Kolejny etap testów zewnętrznych roweru Mevo 2.0. Opłaty minutowe i ograniczenia czasowe

Za zdjęciu na pierwszym planie Rower Metropolitalny Mevo, w tle wejście do Urzędu Miejskiego w Sopocie
Fot. UMS

Drugi etap testów zewnętrznych Roweru Metropolitalnego Mevo 2.0 wkracza w kolejną fazę. Od poniedziałku, 9 października 2023 r. obowiązują ograniczenia czasowe oraz opłaty minutowe. Chcąc dalej korzystać z rowerów, należy zaktualizować aplikację mobilną i uiścić opłatę rejestracyjną. Przestał obowiązywać nielimitowany czas jazdy. Do dyspozycji użytkowników jest darmowy miesięczny abonament. Po jego wykorzystaniu, system zacznie naliczać opłaty.

Chcąc dalej korzystać z systemu, należy zaktualizować pobraną aplikację mobilną i zaakceptować nowe warunki regulaminu. Po włączeniu aplikacji, pojawi się komunikat o nieaktualnej subskrypcji. To moment, w którym należy ponownie podpiąć aktywną kartę płatniczą i wykonać operację na kwotę np. 10 zł. Środki z opłaty inicjacyjnej zostaną przeniesione do wirtualnego portfela.

- Od kilku dni hiszpański operator spełnia kluczowe warunki kontraktu dbając, by poziom dostępności rowerów w godzinach porannych przekraczał 90% floty. W dniu wczorajszym poziom dostępności wynosił 98%, dziś jest to 99%, zatem nadszedł czas, by przetestować aplikację i system IT pod względem ograniczeń czasowych, naliczania Pay As You Go i opłaty rejestracyjnej. Pozwoli to również na szybsze i dokładniejsze zweryfikowanie użytkownika. Jednocześnie przyczyni się do zabezpieczenia poboru ewentualnej opłaty w przypadku zaparkowania roweru poza stacją postoju Mevo - mówi Dagmara Kleczewska, kierownik projektu Mevo.

To nie koniec zmian. Bezpłatny czas podróży wyniesie 120 minut dziennie na rowerze tradycyjnym lub 60 minut w przypadku “elektryka”. Tego samego dnia można korzystać z dwóch rodzajów jednośladów. Wykorzystane minuty będą rozliczane proporcjonalnie. Po upływie wspomnianego czasu zaczną obowiązywać opłaty minutowe:

  • rower tradycyjny: 0,10 zł
  • rower ze wspomaganiem elektrycznym: 0,20 zł

- Po prawie miesiącu testów z udziałem mieszkańców, wkroczyliśmy w ich kolejny etap i sprawdzenie jak funkcjonuje system w warunkach w których działał będzie przez kolejne 6 lat. - dodaje Dagmara Kleczewska.

Kwestie związane z aktualizacją aplikacji dotyczą użytkowników, którzy już mieli ją pobraną na swoje telefony. Mieszkańcy, którzy dopiero zaczynają korzystać z systemu, od razu napotkają w aplikacji nowy regulamin i konieczność uiszczenia opłaty rejestracyjnej. Podkreślamy, że jedynie jej najnowsza wersja umożliwi jazdę Mevo.

Jednocześnie przypominamy, że dalej obowiązuje opłata w wysokości 10 zł za pozostawienie roweru poza stacją oraz cały czas naliczane są kary za korzystanie z systemu MEVO niezgodnie z regulaminem.

Od czasu rozpoczęcia testów zewnętrznych odbyto ponad 285 tys. podróży rowerami MEVO. 60% z nich miało miejsce w tygodniu, 40% odbyło się w weekendy. Największa ich liczba przypada na dzień 2 października i wynosi ponad 14 tys.

Trwający etap testów potrwa do 16 listopada. To czas na dopracowanie działania systemu przez hiszpańskiego operatora i eliminację występujących nieprawidłowości, regularnie zgłaszanych nam przez mieszkańców. Ponownie dziękujemy za wszelkie uwagi i uczestnictwo w testach.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...