Zielone wyspy na Placu Przyjaciół Sopotu

Wizualizacja zielonej wyspy na Placu Przyjaciół Sopotu
Wizualizacja: pracownia Wolski Architekci

Główny plac miasta – Plac Przyjaciół Sopotu – będzie jeszcze bardziej zielony. Niedługo stanie na nim pierwsza z pięciu Wysp Zieleni i Rekreacji. To pierwszy etap realizacji projektu, który wygrał w zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim, zdobywając najwięcej głosów mieszkańców wśród projektów ogólnomiejskich.

Do 30 sierpnia Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie czeka na oferty przetargowe firm, które chciałyby realizować to zadanie. Pierwsza z pięciu zielonych wysp stanąć ma przy budynku Algi. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał dwa miesiące na realizację. Na projekt „Zieleń na Placu Przyjaciół” miasto przeznaczyło w sumie milion zł.

– Na brak zieleni w Sopocie nie możemy narzekać – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Pomimo, iż jesteśmy najbardziej zielonym miastem w Polsce, w ostatnich latach wiele środków przeznaczyliśmy na rewitalizację parków, sopockie błonia czy odtwarzanie szpalerów drzew przy ulicach. Osobiście bardzo lubię platany na Placu Przyjaciół Sopotu. Teraz jednak – zgodnie z głosami mieszkańców – plac zyska nowe zielone przestrzenie.

Dostępna ze wszystkich stron wyspa zieleni i rekreacji składać się będzie z umiejscowionych na podestach drewnianych ergonomicznych ławek (część z oparciami) oraz rabat, w których pojawią się różnorodne, specjalnie dobrane rośliny. Kolorystyka rabat oparta będzie na zieleni pędów i liści oraz bieli, jako wiodącej barwie kwiatów. Dodatkowo pojawią się akcenty w odcieniach delikatnego różu, fioletu, czy oranżu, a jesienią i zimą czerwieni i brązu. Cała konstrukcja zyska też nowe, wyniesione na poziom podestów oświetlenie.

Z wytchnienia na zielonej wyspie bez problemu skorzystają rodzice z dziećmi w wózkach czy też osoby z niepełnosprawnościami, bowiem wjazdy na podesty będą dostosowane do ich potrzeb. Również osoby starsze będą mogły komfortowo wypocząć dzięki umożliwiającym wygodne siadanie i wstawanie wysokim oparciom ławek.

Nowoczesne podejście do organizacji wspólnych przestrzeni miejskich zaowocowało innowacyjnym projektem wyspy. Wykonała go pracownia Wolski Architekci z Sopotu. Część ławek w obrębie konstrukcji umieszczona będzie do siebie przodem, tworząc mikrownętrza sprzyjające relaksowi. Użytkownicy będą mogli się widzieć, swobodnie rozmawiać. Będą też siedziska zwrócone na zewnątrz, dające możliwość patrzenia na plac. Docelowo wyspy mają zastąpić wszystkie ławki, które obecnie stoją na Placu Przyjaciół Sopotu.

Projekt wzbogacenia zieleni na placu powstał w oparciu o opinie sopocian, wyrażane na specjalnie organizowanych spotkaniach i warsztatach. Podczas spotkań mieszkańcy miasta rozmawiali o wyzwaniach, jakie stawia architektura placu oraz jego funkcjach w różnych porach roku. Ich efektem jest startujący niedługo projekt i budowa pierwszej wyspy. Czy wyspa, jej konstrukcja, użyte materiały, nasadzenia sprawdzą się w praktyce, pokażą użytkownicy korzystający z obiektu. Miasto zamierza prowadzić badania ankietowe wśród wypoczywających, ustawić tablicę informacyjną z opisem całego założenia. Będzie również zbierało uwagi, które mogą być pomocne przy realizacji pozostałej części projektu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...