„Sopot na fali energooszczędności” – gra miejska dla uczniów

Ręka trzyma kartkę z wyciętą chcmurką na tle nieba
Fot. Pixabay

W ostatni piątek września uczniowie sopockich szkół wezmą udział w grze miejskiej „Sopot na fali energooszczędności”. Ideą wydarzenia organizowanego przez Miasto Sopot, Grupę ENGIE i firmę Abrys, jest promowanie energooszczędności.

W kurorcie rozpoczęła się bowiem realizacja projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie”. W jej ramach prowadzona jest termomodernizacją 25 budynków użyteczności publicznej, obejmująca 12 szkół, 2 sale gimnastyczne, 7 przedszkoli, 2 ośrodków kultury oraz Domu Dziecka i Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Z tej właśnie okazji przygotowano grę miejską, mającą promować i uświetnić to przedsięwzięcie. W grze wezmą udział uczniowie klas VII-VIII, zorganizowani w pięcioosobowe drużyny. Łącznie w grze weźmie udział blisko 50 osób.

Motywem przewodnim gry miejskiej „Sopot na fali energooszczędności” jest powstrzymanie szalonego naukowca, Doktora Wata, którego oburzyło marnotrawienie energii cieplnej i elektrycznej przez mieszkańców miasta. Aby uzmysłowić wszystkim, jak cennymi dobrami są niedocenianie przez ludzi ciepło i prąd, Doktor Wat przeprogramował Endżika, który, gdy wybije wyznaczona godzina, przejdzie w tryb niszczenia i spowoduje wstrzymanie dostaw energii do Sopotu, wskutek czego miasto ogarną ciemności i przenikliwy chłód. Śmiałkowie będą musieli jednak zmierzyć się z dziewięcioma wyzwaniami w różnych punktach Sopotu.

Gra miejska zapewnia jej uczestnikom nie tylko dobrą zabawę, umożliwia wykazanie się rozmaitymi umiejętnościami i refleksem, ale i pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu energooszczędności.

Warto pamiętać, że prowadzona termomodernizacja obiektów, w połączeniu z nowoczesnym systemem zarządzania energią, wymianą oświetlenia oraz z modernizacją wielu budynków umożliwi w przyszłości osiągnięcie zaoszczędzenie 49 proc. zużywanego obecnie ciepła i 64 proc. aktualnych kosztów oświetlenia. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, a gra miejska ma je promować i uświadamiać młodym sopocianom, jakie korzyści miastu oraz środowisku naturalnemu przyniosą wdrażane właśnie energooszczędne rozwiązania.

A co zapewne nie mniej ważne dla młodych uczestników gry, rozwiązanie kilku zadań dotyczących efektywności energetycznej oraz oszczędzania energii może zaowocować nie tylko wzbogaceniem ich wiedzy w tym temacie, ale także zdobyciem atrakcyjnych nagród, takich jak plecak, sprzęt sportowy, a nawet rower.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...