Trwają Sopockie Konsekwencje Teatralne

Aktorka podczas spektaklu na scenie
Fot. Margielski pfotography

Przegląd najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski do 2 grudnia 2018 r. oglądać można w Teatrze BOTO w Sopocie. Do tej pory mogliśmy obejrzeć sześć spektakli konkursowych, przed nami jeszcze osiem. W najbliższą niedzielę, 21 października, pokazany zostanie spektakl „Wyjścia” Studia Czyczkowy.

„Wyjścia” to projekt teatralny inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu.

Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii. Projekt „Wyjścia” realizowany był w Instytucie Grotowskiego i jest pierwszym krokiem do dalszych poszukiwań antropologicznych i muzycznych związanych z tradycyjną kulturą Rumunii.

Pokazy premierowe spektaklu odbyły się 22 i 23 lutego 2013 r. w Sali Laboratorium Instytutu Grotowskiego. Spektakl został nagrodzony I nagrodą na festiwalu Źródła Pamięci.Szajna – Grotowski – Kantor w Rzeszowie, nagrodą aktorską na XLI Tyskich Spotkaniach Teatralnych, wyróżniony na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku, nagrodzony I nagrodą na festiwalu Monoblokw Gdańsku, nagrodą na festiwalu SOLO w Olsztynie oraz nagrodą aktorską na festiwalu Garderoba Białołęki w Warszawie.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...