Bezdomni na scenie. Niezwykły spektakl w Teatrze na Plaży

Pięcioro młodych ludzi przechodzi ulicą obok osoby bezdomnej
Fot. materiały prasowe

18 listopada, w Światowy Dzień Ubogich, w Tatrze na Plaży w Sopocie zobaczyć będzie można niezwykły spektakl. W przedstawieniu zatytułowanym „Sekret” zagrają m.in. bezdomni. Twórcy przedstawienia to młode osoby bezdomne do około 40. roku życia oraz młodzież z Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas i młodzież z sopockiego liceum. Wstęp jest wolny.

Przedstawienie dotyczy tematyki profilaktyki uzależnień. Pokazuje historię osoby, która zaczęła zażywać narkotyki i się stoczyła. Tytułowy sekret odnosi się do tego, co może być taką tajemnicą, sekretem, że niektórym może się udać wyjść z ich złej sytuacji – chodzi o jakiś moment zwrotny w życiu i odnalezienie swojej wewnętrznej motywacji do zmiany.

Przedstawienie kierowane jest do młodzieży, aby ich przestrzec przed narkotykami, wchodzeniem na złą drogę. Drugą grupą są osoby bezdomne (w szczególności młode, bo sporo takich osób się pojawia), żeby im pokazać, że można poukładać sobie życie na nowo i wyjść z błędnego koła.
W projekcie, oprócz przedstawienia, są też elementy wspierające dla osób bezdomnych (praca socjalna, doradztwo zawodowe).

– Wędrówką życie jest człowieka… takimi słowami zaczynamy nasz spektakl, który tworzą niezwykli aktorzy, mianowicie osoby bezdomne z Sopotu, na co dzień mieszkające w altankach i pustostanach oraz młodzież z placówki wychowawczej Caritas w Sopocie – mówi Marcin Bednarz, kierownik Młodzieżowej Placówki Wychowawczej. – Spektakl to ukazanie rzeczywistości, trudów i bolesnego dojrzewania młodzieży, która nie jest w stanie spełnić oczekiwań swoich rodziców. Dlatego popadają w ogromne tarapaty, mają kłopoty z prawem. Ważną rolę odgrywają tutaj osoby dorosłe jako rodzice. Spektakl to również ogromne doświadczenie nawiązania współpracy pomiędzy młodzieżą i osobami bezdomnymi. Współpraca polegająca na budowaniu relacji i zaufania podczas pracy na próbach w teatrze. Bez uprzedzeń, z tolerancją i zrozumieniem drugiej osoby – dodaje Bednarz.

 

Obchody Światowego Dzień Ubogich w Sopocie
18 listopada 2018 r.

  • godz. 13.15 – msza święta kościele pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Powstańców Warszawy 15
  • godz. godz. 14.30 – spektakl „Sekret”, Teatr na Plaży, al. Mamuszki 2
  • godz. 16.00 – uroczysty obiad w jadłodajni Caritas, Al. Niepodległości 778
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...