Sopot bez plastiku

Zgniecione butelki plastikowe przekreślone dwoma czarnymi liniami
Fot. Pixabay

W trosce o środowisko naturalne oraz mając na uwadze regulacje prawne w ramach Unii Europejskiej, prezydent Sopotu podjął decyzję o zakazie używania przez Urząd i miejskie jednostki naczyń i opakowań jednorazowych, które nie są biodegradowalne. Dotyczy to również imprez i wydarzeń współfinansowanych przez miasto. Zakaz będzie obowiązywał od 1 maja.

Jednocześnie w ramach zespołów roboczych, z przedstawicielami branży turystycznej, przedsiębiorcami, miasto będzie opracowywać poradniki dla mieszkańców, restauracji oraz innych firm, jak w praktyce można ograniczać plastik w codziennym życiu.

Miasto wystosowało także apel do organizacji pozarządowych, aby w swoich działaniach również wykorzystywali tylko materiały biodegradowalne.  

– Zaczynamy od siebie i planujemy szeroką akcję edukacyjną, skierowaną zarówno do mieszkańców, jak i do przedsiębiorców czy turystów – mówi prezydent Jacek Karnowski. – Niektóre zmiany można wprowadzić od razu – jak chociażby zastąpienie wody w butelkach plastikowych zdrową sopocką wodą z kranu, serwowaną w szklanych dzbankach, inne zmiany wymagają więcej czasu. Ale wszyscy musimy mieć świadomość, że ograniczenie używania plastiku to konieczność.    

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...