Muzeum Osobliwości vol. 7

Grafika przedstawiająca noworodka osadzonego na ludzkim korpusie w marynarce, w miejscu głowy
Fot. materiały promocyjne klubu Sfinks 700

Na osobliwą (tytuł zobowiązuje) wystawę zaprasza klub Sfinks 700 (al. Mamuszki 1). Ta siódma już edycja artystycznych prezentacji przygotowana przez twórców związanych z sopockim Sfinksem ruszy 19 października. Początek wernisażu o godz. 21.00.

Autorką koncepcji Muzeum Osobliwości i kuratorką wszystkich siedmiu edycji jest Alicja Gruca. Zakochana w Kunstkamerach wszelkich, ze szczególnym uwielbieniem dla tej Petersburskiej, postanowiła z właściwą sobie subtelną perwersją wskrzesić ideę na sopockim gruncie.  W oparciu o zaprzyjaźnionych ze Sfinksem artystów, okraszonych sporadycznym gościem z zewnątrz. Pierwsze „muzeum” odbyło się w pięknej surowiźnie sfinksowych wnętrz w 1999 r. Przy kolejnej edycji w 2003 r. nieżyjący  już Jerzy  Kamrowski – malarz, poeta, krytyk i historyk sztuki, napisał:

Muzeum Osobliwości – prezentacja przygotowana przez artystów związanych z sopockim Sfinksem w pikantnym sosie sfinksowej tradycji, to przedsięwzięcie interesujące wizualnie, zróżnicowane dzięki bogactwu propozycji, zaskakujące poprzez obszar indywidualnych poszukiwań, ukazujące rozmaite postawy artystyczne w niebanalnym kontekście, dowodzące jak bardzo bezprzedmiotowe i… zupełnie bezużyteczne są dzisiaj niegdyś sztandarowe podziały, tradycyjnie przeciwstawne pojęcia sztuki akademickiej i eksperymentalnej, oficjalnej i opozycyjnej, abstrakcyjnej i figuratywnej. Wszak dzisiejsza sztuka zdobyła to, o czym artyści marzyli od wieków – absolutną, niczym nieograniczoną wolność sposobów wypowiedzi i mediów w tym celu użytych. Dzisiaj, jak się zdaje i jak to potwierdza sfinksowa wystawa, nie liczy się nic, poza osobowością kreatora.

I tak po 16 latach od  tekstu Kamrowskiego i 20 od pierwszej edycji, Muzeum jest i dziś. No może trzon Sfinksowych artystów trochę bardziej pomarszczony. Muzeum Osobliwości to nasze spotkanie w sztuce, na które zapraszamy naszych starych wiernych i ciekawskich młodych. Ponad podziałami ideologicznymi, artystycznymi i wiekowymi wytaplajmy się wspólnie w rozkosznym sfinksowym sosie sztuk wizualnych, performatywnych, muzycznych i wszelakich innych.

Robert Florczak

 

Muzeum Osobliwości vol. 7

Jerzy Bartkowski, Henryk Cześnik/Józef Czerniawski/Wiesław Synakiewicz, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz , Robert Florczak, Maciej Gorczyński , Alicja Gruca, Filip Ignatowicz, Jacek Kornacki, Tomasz  Krupiński, Sylwia Makris, Kacper Ołowski, Maciej Salamon, Jacek Staniszewski, Christian Martin Weiss, Małgorzata  Żerwe, 0X43

Performans:
Piotr Jahołkowski, Anna Patrini, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – Teatr Leon

Muzyka:
Beskres DJ Set by KAMP!, Vacos Malcolm LIVE, Fresh Mendeler

  • wernisaż wystawy: 19 października 2019 r., godz.21.00
  • do godz. 22.00 wstęp wolny, po godz. 22.00 wstęp 20/25 zł
  • wystawę można zwiedzać w niedzielę w godz.14.00-19.00, wstęp wolny
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...