Laureaci prestiżowych nagród na kanadyjskiej edycji Literackiego Sopotu

Michael Crummey stoi oparty plecami o drzwi
Michael Crummey. Fot Chris Miner (materiały prasowe Literackiego Sopotu)

Pisarze nominowani do Nagrody Bookera, laureaci jednej z najbardziej prestiżowych kanadyjskich nagród literackich – Giller Prize, docenieni w rankingach „The Telegraph”, wezmą udział w 9. edycji festiwalu Literacki Sopot, która w tym roku odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2020 r.

Zaproszenie Art Inkubatora Goyki 3 do udziału w festiwalu Literacki Sopot przyjęli: Michael Crummey, Patrick deWitt, Esi Edugyan, David Szalay i Madeleine Thien.

– Co roku staramy się zapraszać twórców rozpoznawalnych w kraju, którego literatura jest wiodącym tematem festiwalu. Chcemy nie tylko przedstawić ich twórczość  polskiemu czytelnikowi, ale przede wszystkim pobudzić do refleksji dotyczącej współczesnego świata i konfrontacji z jej polskim kontekstem – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Art Inkubatora Goyki 3, pomysłodawczyni festiwalu. – To pierwsi, ale nie ostatni goście z Kanady, którzy przyjęli nasze zaproszenie – dodaje Cichocka-Gula. – W kolejnych tygodniach będziemy ogłaszać uczestników pasma debat poświęconych m.in. antropocenowi, pierwszym narodom Kanady czy tłumaczom.

Kluczowym elementem współpracy festiwalu Literacki Sopot z branżą wydawniczą jest wydawanie książek, które swoją premierę będą miały właśnie na festiwalu. Na #LiterackiSopot2020 ukażą się „The Innocents” Michaela Crummeya (Michał Alenowicz, Wydawnictwo Wiatr od morza), Esi Edugyan „Washington Black” (tłum. Bohdan Maliborski, Wydawnictwo Świat Książki) oraz  Davida Szalaya polskie wydanie jego powieści „Turbulencje” (tłum. Jędrzej Polak, Wydawnictwo Pauza).

Kanadyjska branża wydawnicza promuje kanadyjską tożsamość, różnorodność i związane z nimi wartości. Dzięki kanadyjskim programom wsparcia finansowego – Canada Book Fund – publikacje stanowią 9,4 proc. całości eksportu z dziedziny kultury. 300 wydawnictw publikuje rocznie ponad 8 tys. książek w różnych formatach (druk, audiobooki itd.), a wielu z 25 tys. kanadyjskich autorów zdobywa nagrody w niemal każdym międzynarodowym konkursie literackim.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorzy festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina. Sopot jest miastem sprzyjającym bezpośrednim kontaktom, miastem, w którym wybitny pisarz czy filozof jest niejako na wyciągnięcie ręki. Odbiorcy mogą poznać nie tylko autorów, których książki ukazują się w polskim tłumaczeniu. Mogą też poznać ich różne sposoby myślenia o świecie, charakter krajów, z których pochodzą oraz towarzyszące im odmienności kulturowe.

Festiwal Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto”, a w 2016 roku wygrał głosami słuchaczy plebiscyt „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii „Wydarzenie”.  Siódma edycja festiwalu została uznana „Wydarzeniem Roku 2018" w plebiscycie Pomorskich Sztormów. Organizatorzy Festiwalu Literacki Sopot doprowadzili do powołania w 2019 roku #KoalicjaLetnichFestiwaliLiterackich. Również w 2019 roku Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy.

O autorach: 

Michael Crummey – wielokrotnie nominowany i nagradzany poeta i prozaik pochodzący z Nowej Funlandii. Polska wersja jego najnowszego dzieła „The Innocents” będzie miała swoją premierę w sierpniu tego roku, podczas festiwalu Literacki Sopot (Michał Alenowicz, Wydawnictwo Wiatr od morza).

Patrick deWitt – autor wielokrotnie nagradzanej książki „Bracia Sisters”, która poza entuzjastycznym przyjęciem przez krytyków i czytelników, doczekała się również ekranizacji (w rolach głównych John C. Reilly i Joaquin Phoenix) w 2018 roku. Jego najnowsza książka „Podmajordomus Minor” (tłum. Krzysztof Majer, Wydawnictwo Czarne) została nominowana do Scotiabank Giller Prize.

Esi Edugyan – po debiucie w 2004 roku, udało się jej już dwukrotnie zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych kanadyjskich nagród literackich – Scotiabank Giller Prize. Jej najnowsza, nagradzana książka „Washington Black” w Polsce ukaże się w sierpniu nakładem wydawnictwa Świat Książki i w tłumaczeniu Bohdana Maliborskiego.

David Szalay – uznany za jednego z 20 czołowych autorów poniżej 40 roku życia przez magazyn The Telegraph (w 2016). Polskie wydanie jego powieści „Turbulencje”, nakładem wydawnictwa Pauza i w tłumaczeniu Jędrzeja Polaka, swoją premierę będzie mieć 12 sierpnia, a więc tuż przed festiwalem.

Madeleine Thien – jej powieści przetłumaczono na ponad 25 języków. Autorka czterech książek, z których powieść „Nie mówcie, że nie mamy nikogo” (tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie) znalazła się na krótkiej liście do nagrody Bookera 2016, zdobyła nagrodę Scotiabank Giller w 2016 roku oraz literacką nagrodę Gubernatora Generalnego za fabułę.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...